Dzień Kobiet i Mężczyzn
w ZSCKR w Lututowie
Marzec to miesiąc, w którym są aż dwie okazje do wspaniałego świętowania zarówno w gronie kobiet, jak i w gronie mężczyzn. O Dniu Kobiet nie trzeba przypominać żadnemu z panów. Panie natomiast powinny pamiętać, że dwa dni później, czyli 10 marca, odbywa się święto płci niesłusznie określanej mianem „brzydszej”. Obydwie te okoliczności występują w bardzo zbliżonych do siebie terminach i dlatego w naszej szkole wszystkie kobiety oraz mężczyźni obchodzili swój dzień 8. marca.
Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami Dorotą Maciejewską, Ewą Miś i Adamem Okolewskim przygotowała okolicznościową akademię, w czasie której przedstawiony został żartobliwy montaż słowno-muzyczny. Uczniowie zaprezentowali wesołe wiersze, piosenki i skecze o kobietach i mężczyznach, po raz kolejny udowadniając, że świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów, a świat bez mężczyzn byłby nudny i pozbawiony barw. Humorystyczne przedstawienie ukazało różne oblicza kobiet i mężczyzn, liczne ich fanaberie i przerysowane osobowości. Wyjątkowo zabawnie zostały zaprezentowane relacje między kobietami i mężczyznami, rozpatrywano też ich charaktery, nastroje oraz zachowania w codziennych sytuacjach. Występ wszystkim poprawił nastrój i wywołał uśmiech na twarzy. Każdy z uczniów, oraz nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani symbolicznymi prezentami.
Spotkanie całej społeczności uczniowskiej było dobrym momentem, aby przedstawić dwie uczennice, które otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów. Dyrektor szkoły Robert Majchrowicz przekazał listy stypendialne uczennicom klas czwartych technikum agrobiznesu Aleksandrze Gratka i Julii Góreckiej. Kolejnym nagrodzonym był uczeń drugiej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych Dominik Toboła, który otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym XXIV Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych „Smak Estetyka Kreatywność”. Mamy nadzieję, że uczniowie ci będą dobrym przykładem dla wszystkich.
Dzisiejszy dzień był również dobrym czasem, by okazać „wielkie serce” osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej. Samorząd Uczniowski w tym dniu przeprowadził akcję – słodki dzień miesiąca, którego bohaterami były babeczki i muffiny, które można było nabyć za „symboliczna złotówkę”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane dla 15 letniego Bartka. Znalazł się on w trudnej sytuacji życiowej. Został sam z bratem i 21 letnią sierotą. Właśnie odeszła od nich kochana mama, po ciężkiej chorobie, a dwa lata temu tata. Młodzież naszej szkoły zawsze chętnie wspiera osoby, które potrzebują pomocy, a taka bezinteresowna pomoc innym może wyzwolić w nas ogromne pokłady pozytywnej energii.
Adam Okolewski
_____________________________________________________________________________________________________
Pokonajmy nowotwory krwi
Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!
– akcja prozdrowotna
w ZCCKR w Lututowie
Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku kostnego. Jednak nie tak łatwo znaleźć „bliźniaka genetycznego” i nadal co piąty pacjent go nie znajduje. Co ciekawe, tylko co czwarty chory jest w stanie znaleźć bliźniaka genetycznego w swojej rodzinie, reszta szuka w bazie dawców niespokrewnionych. Baza potencjalnych dawców szpiku jest wciąż zbyt mała. Wynika to przede wszystkim z braku rzetelnej wiedzy dotyczącej przebiegu procedury przeszczepu szpiku kostnego. Powstałych licznych mitów, a tym samym niezdrowych przekonań wokół nich. A wiadomo, to co nieznane, budzi w człowieku obawy i lęk, dystans i wycofanie. Trudne tematy są jeszcze bardziej trudne i niezrozumiałe jeśli pozostają niewyjaśnione. Dlatego musimy przełamywać stereotypy.
Dlatego też 3. marca 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się już trzecia akcja promująca rejestrację do bazy dawców szpiku kostnego. Uczniowie i pracownicy dowiedzieli się, że oddawanie szpiku jest ważne i potrzebne, idea dawstwa szpiku nie ma granic i każdy zasługuje na to, by otrzymać szansę na zdrowe życie. To przecież nic nas nie kosztuje, również wymagania nie są wygórowane, bo potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg, ale też bez znaczącej nadwagi. W bazie dawców szpiku figurujemy do 65. roku życia. Dodatkowym punktem, akcji było spotkanie z dawcą szpiku kostnego, który, gdy zadzwonił telefon z informacją, że na jego pomoc czeka pacjent bez wahania powiedział „tak”. Przedstawił on jak wygląda samo pobranie, że nie ma czego się obawiać. Myślę, że właśnie to spotkanie z osobą, która doświadczyła bycia dawcą skłoniło w dużej mierze jeszcze niezdecydowanych. Podczas akcji baza dawców szpiku powiększyła się o kolejne 25 osób. Podsumowując te trzy akcje do DKMS z naszej szkoły zarejestrowało się w sumie 193. potencjalnych dawców szpiku, z czego sześć osób dało szansę na życie drugiemu człowiekowi.
Elżbieta Okolewska
Agnieszka Szewczyk
_____________________________________________________________________________________________________
Kolejny
sukces ZSCKR w Lututowie - Dominik Toboła,
uczeń klasy II Technikum w zawodzie technik żywienia
i usług gastronomicznych został wyróżniony
w międzynarodowym XXIV Małopolskim Konkursie Szkół
Gastronomicznych „Smak Estetyka Kreatywność”,
który odbył się 05.03.2023 r. w Krakowie. Dominik Toboła pod kierunkiem nauczycielki Marzeny
Maciejewskiej wykonał zimna zakąskę z mięsa
króliczego - „mus z królika pod chrustem z warzyw
z jałowcową profiterolką
wypełnioną wątróbką i grzybową
chmurką”.
W drugim
etapie konkursu nasz uczeń musiał wykonać zadanie
obowiązkowe, na które składał się m.in.
rozbiór tuszki królika i przygotowanie zakąsek
ocenianych przez jury degustacyjne. W komisji oceniającej w kategorii
kucharz znalazł się m.in. Andrzej Polan z restauracji Polana
Smaków, znany z kulinarnych programów telewizyjnych.
Ważnym elementem tego konkursu były zajęcia fakultatywne dla
uczniów, na których szef kuchni, Janusz Gancarczyk
z restauracji Lemon, zaprezentował
przygotowanie dania z wykorzystaniem mięsa z daniela
i królika. Opiekunowie mogli podziwiać pokaz barmański,
który zachwycał formą wykonania.
Dużym
uznaniem dla Dominika i opiekuna ucznia w konkursie – Marzeny
Maciejewskiej było zakwalifikowanie się do II etapu tego
prestiżowego konkursu.
Wyjazd
do Krakowa stał się również okazją do zwiedzania
miasta, podziwialiśmy piękno krakowskiej architektury, zachwycił
nas niezwykły i niezapomniany klimat stolicy Jagiellonów.
Bezpieczny dojazd i powrót był możliwy dzięki
nauczycielowi nauki jazdy - panu Radosławowi Modrzejewskiemu.
Spotkanie
z cenionymi współcześnie autorytetami w gastronomii
dało możliwość zademonstrowania umiejętności
zawodowych, a nabyte doświadczenia otwarły drogę do nowych
poszukiwań kulinarnych.
Dziękujemy
gospodarzom konkursu za miłe przyjęcie i zadbanie o to, aby
pobyt w Krakowie pozostał niezapomniany. Konkurs będzie
inspiracją do dalszego kreowania wizerunku zawodowego i rozwijania
pasji.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
XL Wojewódzka Olimpiada Młodych
Producentów Rolnych
w ZSCKR Lututów
17. lutego 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się XL Wojewódzka Olimpiada Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem tego etapu był Związek Młodzieży Wiejskiej w osobie Prezesa Zarządu Krajowego ZMW Adama Nowaka, Prezesa ZMW woj. łódzkiego Bartłomieja Masiarka oraz Prezesa ZMW powiatu zduńskowolskiego – Bartosza Kornackiego, przy dużym wsparciu dyrektora szkoły Roberta Majchrowicza i nauczycieli ZSCKR w Lututowie. Sponsorami nagród były instytucje i podmioty zaangażowane w rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, reprezentowane przez: Leszka Jasińskiego – Kierownika Wieruszowskiego Oddziału KRUS, Wiesławę Lewik- Kierownika Biura Powiatowego ARiMR oddział Wieruszów, Annę Bieniawską- Dyrektora Biura Regionalnego TUW, Burmistrza miasta Lututów Marka Pikułę oraz Prezesa RBS Lututów- Tomasza Klimeckiego.
OMPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół rolniczych i nie tylko. Mogą w niej brać udział również rolnicy do 40. roku życia. Zakres zagadnień jest bardzo szeroki: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ekonomika i zarządzanie, system ubezpieczeń rolniczych, mechanizacja rolnictwa, bezpieczeństwa i higiena pracy, ekologia i ochrona środowiska, warunkowość i ekoschematy, Nowa Perspektywa WPR, odnawialne źródła energii... Udział w konkursach o tak szerokim zakresie zachęca młodzież do samokształcenia, zwiększa ich wiedzę z zakresu rolnictwa, co w przyszłości na pewno przełoży się na sukcesy w życiu zawodowym.
W etapie wojewódzkim OMPR w Lututowie wzięło udział 72. uczniów z 13. szkół rolniczych województwa łódzkiego. Finał przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 40 zadań jednokrotnego i 10 wielokrotnego wyboru. Po części pisemnej wyłoniono 8 uczestników z najlepszymi wynikami, którzy przystąpili do drugiego etapu. Uczestnicy losowali po 2 pytania, za każde z nich mogli uzyskać maksymalnie 10 punktów. Do ustnego etapu zakwalifikowało się aż czworo uczniów naszej szkoły. Byli to: Julita Rosińska, Wiktor Magda, Tobiasz Napierała oraz Mikołaj Sibiak.
Ostateczne wyniki Olimpiady:
·
I miejsce -
Julita Rosińska (kl. IV technik rolnik),
·
II miejsce -
Wiktor Magda (kl. IV technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki),
·
III miejsce
- Przemysław Michalak (Bujny).
Uczestnicy z pięcioma najlepszymi lokatami zakwalifikowali się do etapu centralnego, który odbędzie się 17.03.2023 r. podczas Targów Agro-Tech Kielce. Na finał krajowy, obok Julity i Wiktora, zakwalifikował się także nasz uczeń- Tobiasz Napierała (kl. IV technik rolnik), który w finale wojewódzkim zajął 5 miejsce.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Było to możliwe dzięki licznym sponsorom, do których należą: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Burmistrz Miasta Lututów, Gospodarstwo Rolne Bartosz Kornacki, Gospodarstwo Rolne Kacper Nowak, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Łodzi, KRUS Oddział Regionalny w Łodzi, wytwórnia pasz AGRO- Kocięba, Mleczarnia Wieluń oraz Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie krajowym. Wierzymy, że uczniowie wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności zawodowe przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa. Szczególnie dumni jesteśmy z sukcesu naszych uczniów. Życzymy im udanego występu na szczeblu krajowym olimpiady.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR W LUTUTOWIE NA TAK DLA
TRANSPLANTOLOGII
W dniu 20. lutego gościliśmy w naszej szkole prof. dr hab. med. Michała Nowickiego, kierownika kliniki nefrologii, hipertensjologii i transplantologii nerek w Łodzi, który na przestrzeni swojej kariery naukowej i zawodowej napisał ponad 250 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach oraz ponad 80 rozdziałów w podręcznikach akademickich. Jest to niekwestionowany specjalista z dziedziny transplantologii. Mimo, że praca w klinice to nieustanne wyzwania, profesor Nowicki angażuje się w działalność edukacyjną w szkołach, która ma przybliżyć problem i ideę transplantacji w Polsce.
W prelekcji wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzięki spotkaniu dowiedzieliśmy się, że coraz więcej osób czeka na przeszczep, jednak liczba dawców nie wzrasta, a wręcz maleje. Jednym z powodów był stały niedobór organów do transplantacji, innym niedoszacowana i nieaktualizowana od 2013 roku wycena procedur transplantacyjnych, co z kolei negatywnie wpływało na aktywność szpitali w pozyskiwaniu narządów. I tak trudną sytuację w transplantologii pogorszył jeszcze wybuch epidemii COVID-19. W efekcie w 2020 roku rekordziści mieli czekać na przeszczep nawet 12 lat.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, lecz odsetek tego rodzaju pobrań jest stosunkowo niewielki. Transplantacja to życie. Wielu chorych umiera, bo nie dożyli chwili, kiedy znalazłby się dla nich zdrowy narząd. Przeszczep pozwoliłby im normalnie funkcjonować – uczyć się, pracować, założyć rodzinę, podróżować.
Świadomość społeczeństwa jest niewystarczająca, by poprawić ten obszar medycyny. Działania edukacyjne i promujące wśród młodzieży, również naszej szkoły, zaowocują na pewno w przyszłości. Ludzie boją się z reguły tego, o czym wiedzą niewiele. Popularyzacja wiedzy ma być narzędziem pozwalającym zwiększyć liczbę przeszczepów w Polsce. Poprzez poruszanie tematu przeszczepiania narządów, zwłaszcza kontakt z tak znamienitym specjalistą skłania do refleksji, pobudza do dyskusji i podejmowania rozmów.
Elżbieta Okolewska
_____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka na lodowisko
W dniu 13 lutego 2023 r. uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu wraz z nauczycielami uczestniczyli w wyjeździe do Sieradza na lodowisko. Celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu połączone z doskonaleniem jazdy na łyżwach. Pobyt na lodowisku sprawił uczniom dużo radości, pobudził aktywność ruchową oraz pogłębił integrację wśród naszej młodzieży. Uczestnikom wyjazdu dziękujemy za wspólnie spędzony czas J
Emilia Kowalczyk i Beata Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
Tydzień włoski i ukraiński na
zajęciach praktycznych w ZSCKR w Lututowie
Młodzież
Technikum w zawodzie technik żywienia i usług
gastronomicznych – w naszej szkolnej rodzinie, do której
należą również uczniowie z Ukrainy
i Włoch, na zajęciach praktycznych odkrywała cudowne smaki
kuchni tych narodów. Inspiracją do wykonania dań kuchni
włoskiej był również obchodzony w dniu 9. lutego
Międzynarodowy Dzień Pizzy. Nie mogło zatem zabraknąć
na naszym stole pizzy margherity, przygotowanej
z dodatkami, takimi jak sos pomidorowy, mozzarella i bazylia. Poza
pizzą, którą znają i kochają wszyscy, uczniowie
wykonali jeszcze ravioli – kwadratowe pierożki w wersji ze
szpinakiem i serem, spaghetti a’la carbonara – makaron z boczkiem oraz sosem na
bazie jaj i parmezanu. Przygodę z włoską kuchnią
zakończył wykwintny i subtelny deser tiramisu z aromatem
migdałowym, wykonany z warstw biszkoptów nasączonych
kawą, przełożonych kremem z serka mascarpone,
jajek i cukru.
Uczniowie
poznawali również kuchnię ukraińską wykonując potrawy,
takie jak m. in. pielmieni - pierożki z soczystym farszem
z mięsa mielonego wołowego i wieprzowego. Smakiem
zachwycił wszystkich barszcz ukraiński, sporządzony
głównie z buraków, ziemniaków, świeżej
kapusty z dodatkiem przecieru pomidorowego. Wykonano również deruny, czyli ukraińską odmianę
placków ziemniaczanych, a także czebureki
- smażone pierogi z farszem z mięsa mielonego wołowo
– wieprzowego, popularne w restauracjach regionalnych polskiego
Podlasia. Na deser podany został aromatyczny kisiel żurawinowy.
Na
zajęciach praktycznych uczniowie Technikum w zawodzie technik
żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką nauczycielek:
Marzeny Maciejewskiej i Ewy Miś, pracując przy wykonywaniu
potraw kuchni włoskiej i ukraińskiej, budowali relacje
z młodzieżą z za granicy, która
współtworzy naszą społeczność szkolną.
Bardzo ważna w naszych kontaktach stała się wspólna
wymiana doświadczeń i wiedzy. Miło było poznać
smaki dań włoskich i ukraińskich w ich prawdziwej,
oryginalnej odsłonie. Bo czyż receptury z czasem nie
ulegają pewnym modyfikacjom na nasze krajowe smaki? Spaghetti a’la carbonara ma
więcej czosnku, a barszcz ukraiński wolimy bardziej
kwaśny... Wszystkie te piękne chwile i smak dań rodem
z Włoch i Ukrainy zapamiętamy na długo
i będziemy czerpać inspirację z wzajemnej
współpracy.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Prace uczniów technikum w zawodzie technik
żywienia i usług gastronomicznych w ZSCKR w Lututowie
Galeria zdjęć - potraw i deserów przygotowanych przez uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach praktycznych pod kierunkiem nauczycielek: Marzeny Maciejewskiej i Ewy Miś.
_____________________________________________________________________________________________________
OLIMPIADA MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH
1. lutego 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbył się etap powiatowy/szkolny Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej po raz czterdziesty.
Olimpiada została przeprowadzona przez Prezes ZMW powiatu sieradzkiego panią Aldonę Owczarek- Sikała, Prezesa ZMW powiatu zduńskowolskiego – Bartosza Kornackiego, koordynatora krajowego OMPR Szymona Migonia, a także przy wsparciu dyrektora szkoły Roberta Majchrowicza i nauczycieli ZSCKR w Lututowie.
OMPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół rolniczych. Jest formą współzawodnictwa z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej. Jej celem jest rozbudzanie wśród młodzieży ambicji dalszego doskonalenia zawodowego. Przygotowania do Olimpiady wiązały się z przyswojeniem zagadnień dotyczących: produkcji roślinnej, nawożenia i ochrony roślin, produkcji zwierzęcej, ekonomiki i zarządzania, systemu ubezpieczeń rolniczych, mechanizacji rolnictwa, bezpieczeństwa i higieny pracy, ekologii i ochrony środowiska, PROW 2014-2020 oraz Krajowego Planu Strategicznego WPR, odnawialnych źródeł energii, przedsiębiorczości i wiejskich gospodarstw domowych.
Towarzysząca wydarzeniu rywalizacja przyczynia się do samokształcenia, podniesienia oraz ugruntowania wśród młodzieży wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
W etapie szkolnym OMPR w Lututowie wzięło udział 43 uczniów. Byli to uczniowie Technikum w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotechniki, technik agrobiznesu i technik rolnik. Rywalizowali ze sobą uczniowie zarówno klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Olimpiada na poziomie szkolnym składała się tylko z etapu pisemnego. Był to test zawierający 50 pytań zamkniętych, który wyłonił 10. uczniów z najwyższą liczbą punktów. Ostatecznie:
I miejsce zajął Tobiasz Napierała (kl. IV H4F),
II miejsce– Wiktor Magda (kl. IV BT),
III miejsce – Julita Rosińska (kl. IV HTF).
W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Julia Górecka, Andrzej Cłapka, Kamil Skibiński, Jakub Jania, Wojciech Kapica, Mikołaj Sibiak, oraz Damian Piekarski.
Cała dziesiątka weźmie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się już 17. lutego w naszej szkole w ZSCKR w Lututowie. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali słodkie upominki, natomiast zwycięzcy cenne nagrody, które wraz z dyrektorem Robertem Majchrowiczem wręczał Starosta Powiatu Wieruszowskiego - Stefan Pietras. Było to możliwe dzięki licznym sponsorom, którym dziękujemy za ufundowane nagrody. Byli to:
„Cropper” Wanda Musialska z Zapola, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Burmistrz Miasta Lututów, Gospodarstwo Rolne Tomasz Gajewski oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Hydro-Masz Sęcerski Spółka Jawna.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie krajowym. Wierzymy, że uczniowie wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności zawodowe przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa.
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR w Lututowie kolejny rok zagrał
z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Tegorocznej zbiórce pieniędzy na 31. Finał
WOŚP przyświecały dwa hasła. Pierwsze z nich:
„Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –
małych i dużych” i drugie „Żyj zdrowo
w zdrowym świecie”.
Nasi uczniowie – wolontariusze WOŚP trzymając
w rękach kolorowe skarbonki z bajkową dżunglą
i oceanem, zaangażowali się i wzięli udział
w akcji, która łączy tych - lubiących pomagać.
Tym razem wspólnym celem, wszystkich wspierających fundację
było dołożenie swojego wkładu w zakup sprzętu do
szybkiego identyfikowania zakażeń, potrzebnego w skutecznym
leczeniu sepsy. Kolejnym postanowieniem będzie dbanie
o środowisko wokół nas, tak aby świat był
radosny i pełny życia, jak ten namalowany na puszkach
31. Finału WOŚP.
Koordynatorką akcji w ZSCKR była pedagog Barbara Drylewska - Mieszała. To dzięki jej inicjatywie
zbiórka pieniążków na WOŚP ruszyła już
w szkole 12. i 13. stycznia 2023 r. Wolontariuszki: Kinga
Błasiak - kl. 2 BT i Katarzyna Kubiak - kl. 4 MTP,
rozdawały pamiątkowe serduszka wśród uczniów
i nauczycieli – ofiarodawców akcji.
Sztab
lututowski w dniu 29.01.2023 r. - podczas niedzielnego Finału
WOŚP reprezentowali uczniowie: Joanna Pawlik - kl. 1 HT, Lena
Szymczak - kl. 1 HT, Katarzyna Kubiak - kl. 4 MTP, Kinga
Stępień kl. 2 MTP, Marlena Wrzosek
kl. 3 HTF. Opiekunami sztabu byli nauczyciele: Barbara Drylewska-Mieszała, Marzena Maciejewska i Tomasz Perdek.
Serdecznie
dziękujemy proboszczowi parafii w Lututowie, księdzu kanonikowi
Waldemarowi Gruszce za życzliwość i umożliwienie
zbiórki pieniędzy przed Kościołem.
Dzięki
wsparciu darczyńców: mieszkańców Lututowa i gminy
oraz społeczności szkolnej, udało się uzyskać
łącznie kwotę: 3 284,08 zł.
Dzień ten był dniem życzliwości
i wspaniałej atmosfery podczas społecznej zbiórki na
szczytny cel – walkę z sepsą. Nasi darczyńcy
i wolontariusze mają wielkie serca, za co im bardzo dziękujemy. Siema!
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Wigilijne spotkanie nauczycieli i pracowników
szkoły.
W dniu 22.12.2022 r. nauczyciele i
pracownicy ZSCKR w Lututowie jak co roku podzielili się opłatkiem i
złożyli sobie bożonarodzeniowe życzenia w miłej i
świątecznej atmosferze
_____________________________________________________________________________________________________
Zajęcia praktyczne na Rynku w Lututowie
Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Lututowie pomagają w przygotowaniach terenu do zakładania trawników i sadzenia roślin J
_____________________________________________________________________________________________________
Prezent na rzecz warsztatów
technikum żywienia i usług gastronomicznych
Do ZSCKR
zawitał super Mikołaj, tym razem w osobie Pani Grażyny
Aleksandrowicz, właścicielki zakładu gastronomicznego „Bar
Czardasz” w Oleśnicy, która na rzecz warsztatów
gastronomicznych w naszej szkole przekazała wspaniały prezent: Tefal OptiGrill + XL. Serdecznie
dziękujemy i zapraszamy na degustację potraw, wykonanych przez
naszą młodzież, za pomocą tego urządzenia, na
zajęciach praktycznych.
_____________________________________________________________________________________________________
Szkolny konkurs „Piernik pełen miłości”
Trzeba nie lada umiejętności, aby
wykonać konstrukcje przestrzenne z piernika i do tego takie smaczne. Bo
piernikowe szaleństwo ma wiele odcieni...bardziej miodowe, cynamonowe, czy
z dominującą nutą kolendry lub kardamonu.
Oto prace uczniów technikum w zawodzie
technik żywienia i usług gastronomicznych, zaprezentowane podczas
szkolnego konkursu gastronomicznego „Piernik pełen
miłości”
I miejsce zajęła Zuzanna Bednarek –
klasa III BTM
II miejsce otrzymał Kamil Sobański
– klasa I PT
III miejsce zajęła Julia Pluta –
klasa I PT
Wyróżnienia otrzymali: Daria Kos,
Magdalena Zdziebko, Kacper Gnych, Kinga Sularz,
Martyna Pichlak, Wiktoria Mak.
_____________________________________________________________________________________________________
Świąteczne cudeńka
W związku ze zbliżającymi się
Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu
wykonali w ramach zajęć praktycznych piękne stroiki, choinki i
ozdoby świąteczne, które ozdobią stoły w wielu
domach. Część prac zostanie sprzedana na kiermaszu szkolnym a
dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne. Życzymy
Wesołych Świąt J
Anna Rudnicka, Beata Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
Bożonarodzeniowe Muzykowanie z ZSCKR
Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, czas radości, czas nadziei i miłości, czas dziwny, inny niż pozostałe dni w roku. Ten magiczny czas, udzielił się również całej społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. 22. grudnia 2022 r. na sali gimnastycznej odbyło się „Bożonarodzeniowe Muzykowanie”, które wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.
Spotkanie rozpoczęło się szczytnym celem, jakim było wykonanie challeng’u dla Jasia Czarneckiego z Pajęczna, cierpiącego na SMA, do którego nominował naszą szkołę Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Kwota zebrana ze sprzedaży ozdób i stroików świątecznych, wykonanych przez uczniów i opiekunów technikum architektury krajobrazu, a także pierogów z kapustą i grzybami, zrobionych przez uczniów i opiekunów technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz dobrowolna zbiórka pieniędzy zostanie przekazana na powyższy cel.
Następnym punktem programu było wielkie śpiewanie kolęd w wykonaniu poszczególnych klas naszego zespołu. Wszyscy uczestniczy otrzymali słodki upominek, a trzy najlepsze aranżacje kolęd nagrodzone zostały nagrodą w formie dofinansowania imprezy klasowej. Fundatorem wszystkich podarunków była Rada Rodziców działająca w ZSCKR w Lututowie. Na zakończenie wystąpił szkolny zespół Aftercrop, podgrzewając jeszcze bardziej świąteczną atmosferę. W jego repertuarze znalazły się kolędy dedykowane naszym uczniom z Włoch i Ukrainy. Emocje były jeszcze większe, kiedy spontanicznie do zespołu dołączyły dwie uczennice rodem zza wschodniej granicy i zaśpiewały razem z solistką. Przyjęte to zostało owacjami na stojąco, a niewątpliwie sytuacja ta ukazała, że w naszej szkole nie ma żadnych podziałów i bez wahania możemy nazwać się wielką rodziną.
Wspólne spotkanie w tak licznym gronie stało się okazją do wyróżnienia uczniów naszej szkoły i wręczenia im listów gratulacyjnych przez dyrektora za osiągnięcia w konkursach, które odbyły się w ostatnim czasie.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólne kolędowanie i życzymy zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co najpiękniejsze w Nowym 2023 Roku. Organizatorami tegorocznego kolędowania były klasy II HTF i III BTP wraz z Wychowczyniami.
Agnieszka Szewczyk
Anna Rudnicka
_____________________________________________________________________________________________________
„Szlachetna
paczka” w ZSCKR w Lututowie.
Po raz ósmy w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie organizowaliśmy „Szlachetną paczkę”. Uczniowie z bazy osób potrzebujących wybrali Pana Mateusza, seniora dla którego przygotowaliśmy zbiórkę darów i pieniędzy na zakup potrzebnych rzeczy. Zbiórka, jak co roku, trwała trzy tygodnie. Staraliśmy się, aby w paczce znalazły się wszystkie rzeczy, o których marzył wybrany przez nas senior. Dzięki życzliwości kierownictwa sklepu Vobiano mieliśmy możliwość przeprowadzenia zbiórki żywności na terenie sklepu. Odbyła się również zbiórka pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Samorząd Uczniowski pod opieką nauczycielki Renaty Przezak zorganizował akcję „Słodki dzień miesiąca – rogalik pod każdą postacią”. Uczniowie oraz pracownicy szkoły upiekli słodkie i słone rogale, które sprzedawane były w Mikołajki podczas przerw śródlekcyjnych wśród społeczności szkolnej, a także wśród pracowników w Urzędzie Miasta. Za co im serdecznie dziękujemy. Zebrane pieniądze zasiliły puszkę Szlachetnej paczki.
W paczce znalazły się: żywność, środki czystości, kołdra i poduszka, koc, pościel, buty, sweter, kosmetyki, a także talony na żywność. Wszystkie potrzebne rzeczy, o których marzył Pan Mateusz. Wartość paczki wyniosła – 2500 zł.
Finał tegorocznej akcji odbył się w dniach 09 - 11 grudnia 2022r. Paczki do magazynu w GOK w Sokolnikach, dostarczył szkolnym busem nauczyciel nauki jazdy Radosław Modrzejewski. Paczek było 19, więc pomagali mu uczniowie Jakub Piaskowski z kl. IV MTP, Michał Bednarek oraz Daniel Kowal z kl. I MTF.
Dziękujemy wolontariuszce, mieszkance Lututowa, Pani Weronice Bak, która co roku poświęca swój czas i serce, aby zgłoszona osoba otrzymała pomoc.
Wierzymy, że nasza wspólna pomoc, zaangażowanie i okazane serce przyniosła radość i szczęście obdarowanej osobie i darczyńcom. Niech nadchodzące Święta będą pełne, miłości, pokoju i dobroci.
W imieniu obdarowanego Pana Mateusza DZIĘKUJEMY wszystkim życzliwym osobom, dzięki którym udało nam się przygotować Szlachetną paczkę. Wesołych Świąt.
Barbara Drylewska-Mieszała
_____________________________________________________________________________________________________
Wigilijne spotkanie w internacie
W dniu 19.12.2022 r., zgodnie z tradycją lat ubiegłych w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, zebrali się na uroczystej kolacji wigilijnej mieszkańcy i pracownicy internatu wraz z dyrektorem szkoły – Robertem Majchrowiczem i wicedyrektor - Beatą Górecką, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania uzdolnień i talentów młodzieży, nie tylko muzycznych, ale również dekoratorskich. Okolicznością do przeplatania polskich, nowoczesnych utworów z tradycyjnymi również ukraińskimi kolędami oraz zawiązywania nowych przyjaźni i zacieśniania więzi w internatowej społeczności. Po miłych życzeniach, krótkiej części artystycznej, wspólnym kolędowaniu oraz wręczeniu młodzieży upominków za udział w konkursach na: ,,Najładniejszy stroik świąteczny” i ,,Najładniejszy świąteczny pokój” nastąpiło uroczyste pożegnanie przez wychowanków zaproszonych gości, a otrzymane w prezencie ozdoby przeniosły bożonarodzeniową atmosferę do ich domów.
Życzymy Wszystkim zdrowych,
rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz spokojnego i bezpiecznego Nowego Roku.
Anna Makarowska
_____________________________________________________________________________________________________
I … znowu sukces …!
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie może pochwalić się kolejnym osiągnięciem, którego sprawczynią jest uczennica II klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu – Kinga Stępień. Wzięła ona udział w ogólnopolskim konkursie realizowanym w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2022 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na interpretację graficzną wiersza Marii Konopnickiej w Roku Marii Konopnickiej ustanowionym przez Sejm RP i zdobyła zaszczytne III miejsce. Uczennica przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Barbary Kędzia.
Kindze gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych.
Barbara Kędzia
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu wyróżnieni w konkursie plastycznym i fotograficznym.
Uczniowie z ZSCKR w Lututowie po raz kolejny brali udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym i Fotograficznym „Krajobraz Powiatu Wieruszowskiego" w Galewicach.
15 grudnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Galewicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, w którym udział wzięło 140 uczestników z różnych szkół.
W kategorii otwartej za wykonanie pracy plastycznej wyróżnienie otrzymała Kinga Karkoszka, a w kategorii fotografia Katarzyna Kupis, obie uczennice klasy pierwszej Technikum Architektury Krajobrazu.
Życzymy naszym artystom dalszych sukcesów.
Beata Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
Warsztaty cukiernicze ZSCKR w Lututowie
i ZSS w Wieluniu
W piątek 16.12.2022 r. społeczność szkolna Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z nauczycielami przedmiotów gastronomicznych: Marzeną Maciejewską i Ewą Miś gościła na warsztatach uczniów, wychowawcę grupy Katarzynę Patykiewicz i pracowników Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu.
Podczas zajęć nasi uczniowie integrowali się z Weroniką, Wojtusiem, Stasiem, Kacperkiem i Danielem przygotowując świąteczne pierniczki. Każdy z naszych uczniów: Kinga, Wiktoria, Nikola, Natalka i Dominik współpracował z uczniem niepełnosprawnym wykonując zadania związane z wypiekiem: rozwałkowywanie ciasta, wykrawanie i wypiekanie korzennych ciasteczek. W powietrzu unosił się cudowny zapach cynamonu, imbiru i goździków oraz słychać było dźwięki świątecznych kolęd. Na warsztatach zaproszeni goście poznali techniki zdobienia pierników z wykorzystaniem kolorowego lukru, posypek i jadalnych koralików. Dzięki temu mogliśmy lepiej się poznać, dużą rolę odgrywała komunikacja za pomocą mimiki, gestów, nie brakowało przytuleń i serdeczności. Spotkanie to pokazało, że niepełnosprawni mają nam mnóstwo do zaoferowania – pozytywną energię, dużo radości, kontakt z drugim człowiekiem. Podczas wypiekania i dekorowania świątecznych pierniczków nawiązały się bardzo dobre relacje i nowe przyjaźnie wśród uczestników spotkania.
Na zakończenie uczniowie i nauczyciele ZSS w Wieluniu w podzięce za wizytę otrzymali z rąk dyrektora Roberta Majchrowicza, wicedyrektor Beaty Góreckiej i kierownik szkolenia praktycznego Elżbiety Herbik-Wójciak wykonane przez uczniów Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych piernikowe ludki oraz świąteczne stroiki przygotowane przez młodzież Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu. My z kolei otrzymaliśmy przecudne mikołaje i kartki świąteczne zrobione przez dzieci z klasy ZD Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. Całość uświetnił występ szkolnego zespołu muzycznego AFTERCROP.
To spotkanie i emocje jemu towarzyszące na długo pozostaną w naszych sercach.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Stoisko ZSCKR
na Lututowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, z pysznymi pierogami i pierniczkami, przygotowanymi przez młodzież technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz dekoracjami świątecznymi wykonanymi przez uczniów technikum architektury krajobrazu. Gości witają skrzaty: Kucharek, Mechanizatorek, Zbiorek, Kasiorek i Krajobrazik, którzy życzą Wesołych Świąt.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
NIEZAPOWIEDZIANY
GOŚĆ W ZSKCR W LUTUTOWIE
Mikołajki – to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Żył on w starożytności i zasłynął z wielkiej mądrości, pobożności i dobroci, gdyż otrzymawszy po rodzicach wielki spadek, rozdał go ubogim. Zmarł w połowie IV wieku i od razu był czczony jako święty. Dawny wygląd świętego Mikołaja przypomniał pradawny strój biskupa: długie szaty, laska pasterska, mitra na głowie. Współczesny Mikołaj kojarzony jest z postacią sympatycznego staruszka z długą biała brodą, zaokrąglonym brzuszkiem i w biało-czerwonym wdzianku. Taka też oto postać pojawiła się 6. grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Nasz szkolny Św. Mikołaj z czerwonym parasolem w ręce i w towarzystwie dwóch uroczych śnieżynek, mimo deszczowej pogody, zjawił się już od pierwszej godziny lekcyjnej. Wszyscy wyczekiwali z niecierpliwością na jego wizytę. Mikołaj rozdawał prezenty uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi, bo obdarowanym lubi być każdy, niezależnie od wieku. Zabawy i dobrego humoru nie brakowała. Tegoroczny Mikołaj był bardzo zabawny i w bardzo dobrym humorze. Chcąc dostać prezent, a zwłaszcza nauczyciele musieli zaśpiewać piosenkę, opowiedzieć wierszyk albo zadeklarować zadawania mniej pracy domowej i stawiania lepszych ocen.
W tym dniu również roiło się od czerwonych czapek i czapeczek, a to za sprawą ogólnoszkolnej akcji „Dzień koloru”. Jak się dzieje to się dzieje. W tym też samym dniu SU przeprowadził kolejną akcję - słodki dzień miesiąca. Bohaterem tego dnia były ,,rogale w każdej postaci”. Rogale można było nabyć za ,,przysłowiową złotówkę”. Zainteresowanie wśród młodzieży, nauczycieli i pracowników było ogromne tym bardziej, że zebrane środki zostały przeznaczone na szczytny cel SZLACHETNĄ PACZKĘ. W tym, jakże bardzo hojnym darze wspomogli nas pracownicy UM w Lututowie.
Św. Mikołaj po zakończonej wizycie w ZSCKR wpadł na kilka chwil do naszych wieloletnich przyjaciół. Odwiedził RBS i UM w Lututowie. Zaskoczenie pracowników było ogromne. Przyjęli niezapowiedzianego gościa bardzo serdecznie i z ogromnym entuzjazmem. Magię świąt bożego narodzenia dało się odczuć na każdym kroku, a zwłaszcza gdy w Lututowie przez pewien czas gościliśmy dwóch Św. Mikołajów.
Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pamiętajcie, każdy może zostać Świętym Mikołajem nie tylko od święta.
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________
Świąteczny Turniej Tenisa
Stołowego w ZSCKR w Lututowie
Już tradycyjnie, jak każdego grudnia, tak i w tym roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbył się turniej tenisa stołowego. Ta sportowa impreza, jak zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem grono uczestników wsparła liczna grupa uczniów z klas pierwszych. Dzięki temu zawody okazały się kolejną wspaniałą okazją do wspólnej integracji młodzieży naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy mogli porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami na innej płaszczyźnie niż sale lekcyjne i korytarze szkolne.
W tym roku 48. pasjonatów tenisa stołowego, zawalczyło o tytuł najlepszego gracza w kategorii dziewcząt i chłopców. Impreza odbywała się pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Adama Okolewskiego.
Rozpowszechnianie każdej aktywności jest niezmiernie ważne, a atrakcyjność i popularność tenisa stołowego ciągle wzrasta. Dlatego też w naszej szkole organizowane są zmagania w tej dyscyplinie. Z czego może wynikać, że młodzież lubi grać w tenisa stołowego? Mówi się, że to najszybszy sport świata. Po uderzeniu piłeczka tenisowa może osiągnąć prędkość równą nawet 200 km/h. Trenując tą dyscyplinę, szybko opanowuje się zdolność przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji. Wyrabia się umiejętność szybkiego reagowania. Ciężko też jest uprawiać ten sport na wysokim poziomie bez zdolności „czytania” sytuacji i umiejętności przewidywania działań przeciwnika. Wynika z tego, że jest to sport wszechstronny, który rozwija wielopłaszczyznowo.
Tegoroczna rywalizacja to nie tylko sport, to przede wszystkim dobra zabawa dla każdego. Po dobrej wymianie piłek między uczestnikami wyłoniono najlepszych tenisistów szkoły:
·
w kategorii
dziewcząt:
1. Wiktoria Kowalewska
2. Marlena Wrzosek
3. Kinga Błasiak
·
w kategorii
chłopców:
1. Ługowski Tomasz
2. Pietrzak Maciej
3. Jakubczyk Kacper
Zwycięscy otrzymali
pamiątkowe statuetki ufundowane przez dyrektora szkoły pana Roberta
Majchrowicza, który wręczając je najlepszym pogratulował
również wszystkim uczestnikom przekazując, jak ważna
w życiu człowieka jest aktywność fizyczna i to,
że tu są obecni świadczy o tym, iż każdy
z nich jest zwycięzcą.
Okolewska Elżbieta
_____________________________________________________________________________________________________
Sukces uczennic z ZSCKR
w Lututowie
Z dumą informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły Aleksandra Gratka z klasy IV technikum agrobiznesu i Aleksandra Wolniewicz z klasy IV technikum żywienia i usług gastronomicznych zajęły pierwsze miejsce w II Międzyszkolnym konkursie „Mistrzostwa Powypadkowe”. W konkursie udział wzięli uczniowie z sześciu szkół z trzech powiatów: kłobuckiego, wieruszowskiego i wieluńskiego. Organizatorami wydarzenia byli: Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Wielton. S.A oraz Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.
Szkolenie zakończone konkursem podzielone było na trzy etapy. W pierwszych dwóch uczniowie brali udział w innowacji pedagogicznej „Ups… no i masz wypadek”, gdzie mogli zapoznać się i usystematyzować swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Odbyło się również szkolenie teoretyczne i warsztaty praktyczne z przepisów prawa pracy, naruszania przez pracownika przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, wypełniania protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Zakres szkolenia nie był obcy naszym uczennicom, gdyż w ZSCKR w Lututowie wiele miejsca poświęca się tym zagadnieniom. Uczymy naszą młodzież, która wkrótce aktywnie wkroczy na rynek pracy, by była zorientowana w obszarach problematyki bezpieczeństwa w środowisku pracy i jego popularyzacji w społeczeństwie.
Podsumowaniem szkolenia był konkurs, który miał sprawdzić wiedzę dotyczącą powyższych zagadnień. Nasze dziewczęta wraz ze swoim opiekunem nauczycielem wychowania fizycznego Adamem Okolewskim okazały się najlepsze. Niezmiernie nam miło, że nasi uczniowie osiągają sukcesy również i na tej płaszczyźnie.
Okolewski Adam
_____________________________________________________________________________________________________
Profilaktyka w ZSCKR w Lututowie
W miesiącu grudniu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się już kolejna edycja spotkań profilaktycznych. Młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w zajęciach przybliżających im problem choroby nowotworowej oraz związanej z tym obszarem profilaktyki, a więc działania mającego na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.
W dzisiejszych czasach nowotwór nie jest wyrokiem. Zarówno nowoczesne podejście do klasycznych terapii, jak i terapie celowane dają ogromne możliwości wspierania leczenia. Terapie te, cały czas rozwijane i udoskonalane, dają zatem szansę dla milionów ludzi na całym świecie. Ale nie zmieniło się jedno czas i szybkość wykrycia zmiany nowotworowe, co niewątpliwie wpływa na skuteczność walki z tym „trudnym przeciwnikiem”.
Pomimo tego, rak to w dalszym ciągu temat tabu. A przecież niemal każdy z nas zna kogoś chorego. Edukacja w tym obszarze pozwala w pewien sposób oswoić chorobę, ale nigdy nie wolno jej ignorować, bo może okazać się za późno na i tak często nierówną walkę.
W tym roku szkolnym nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o jednym z nowotworów, jakim jest czerniak. Czerniak to nowotwór, który przeraża wielu z nas. Po pierwsze dlatego, że statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie, po drugie praktycznie każdy jest w grupie ryzyka. Lekarze podkreślają jednak, że rak ten staje się groźny dopiero wtedy, gdy późno się go zdiagnozuje. Dlatego profilaktyka i szeroka wiedza na temat tej choroby jest najważniejsza.
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych (np. sromu, odbytu, jamy ustnej) lub z błony naczyniowej gałki ocznej. Objawy czerniaka zależą od stopnia jego rozwinięcia. Zaniepokoić nas powinny przede wszystkim: nieregularny kształt, nierówne brzegi, niejednolity kolor, wielkość powyżej 4 mm, a także swędzenie czy zmiany w kształcie bądź rozmiarze zmian skórnych. Młodzież dowiedziała się pod jakim kątem obserwować swoje zmiany na skórze i kiedy należy skonsultować je z specjalistą. Uczniowie poznali profilaktyczne działania mające na celu zapobieganie rozwojowi choroby.
Takie akcje powinny być rozpowszechniane, bo jeśli podczas takich spotkań dotrze się do świadomości choć jednej osoby to warto, bo życie człowieka jest najważniejsze.
Okolewska Elżbieta
koordynator programu
_____________________________________________________________________________________________________
Współpracy ZSCKR z ŁODR Bratoszewice cd.
30.XI.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie kształcący się w zawodach technik rolnik i technik agrobiznesu: kl. II FT, II MT, III FT, IV F4, uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym warunkowości oraz ekoschematów.
W latach 2023 - 2027 zasady przyznawania płatności dla gospodarstw rolnych będą uzależnione od spełnienia norm i wymogów tzw. warunkowości. Będą to wymogi obowiązkowe, które muszą spełniać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności w ramach interwencji II filara. WARUNKOWOŚĆ składa się z wymogów podstawowych w zakresie zarządzania (tzw. wymogi SMR) oraz norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (tzw. normy DKR). Odnoszą się one do następujących obszarów: klimat i środowisko, zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i roślin oraz dobrostan zwierząt. EKOSCHEMATY - to dobrowolne dla rolników systemy płatności za realizację praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu oraz dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad wymogi określone w warunkowości. Instrument ten został tak zaprojektowany, aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe, a zarazem zachęcić rolników do aktywnego zaangażowania się w realizację działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Szkolenie prowadził Bartłomiej Pijewski - starszy specjalista do spraw ekologii i ochrony środowiska ŁODR w Bratoszewicach. Spotkanie zorganizowała Barbara Zadka oraz specjalistka do spraw produkcji i ekonomiki wsi ŁODR Ewelina Berlińska.
Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem, zadawali pytania. Spotkanie znacznie poszerzyło ich wiedzę z zakresu wymogów i przepisów obowiązujących rolników oraz wpływu zabiegów agrotechnicznych na środowisko. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystają wkrótce prowadząc własne gospodarstwa rolne.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
Coraz bliżej
święta…
Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych w świątecznym nastroju przygotowują na zajęciach praktycznych pierogi i pierniczki.
_____________________________________________________________________________________________________
Jesienne bukiety z liści klonu
Uczniowie klasy I w zawodzie TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU w ramach zajęć praktycznych wyczarowali róże z liści klonu, taka jesienna inspiracja J
_____________________________________________________________________________________________________
BIG GOFR
„Mój ulubiony BIG GOFR z
twarożkiem z pomarańczą” przygotowany na zajęciach
praktycznych przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych
w ZS CKR w Lututowie, na
konkurs „HIT Mlecznego
Śniadania”. Wzięcie
udziału w tej rywalizacji
na największych Targach
Mleczarskich w Polsce, był możliwy dzięki współpracy
ze Spółdzielnią Dostawców Mleka w Wieluniu.
Podczas
odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
XXIX Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2022 nasza młodzież częstowała
publiczność wyśmienitym gofrem i odbierała nagrody z
rąk Pana Waldemara Broś – Prezesa
Zarządu KZSM Zw. Rew.
Zwiedzający targi byli zachwyceni nową
propozycją podania twarożku z pomarańczą „ Mój
ulubiony”.
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR na Gardenii w Poznaniu
18 listopada 2022 roku uczniowie ZSCKR
w Lututowie w zawodzie Technikum Architektury Krajobrazu wraz z opiekunami
Beatą Wyczałkowską i Radosławem
Modrzejewskim wzięli udział w Międzynarodowych Targach
Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu. Wyjazd był
częściowo refundowany przez szkołę jako nagroda za bardzo
dobre wyniki w nauce uczniom z najwyższymi ocenami z przedmiotów
zawodowych.
Tematem przewodnim targów GARDENIA był,, Ekologiczny ogród” gdzie swoje produkty i usługi na stoiskach głównie z branży ogrodniczej i nie tylko przedstawiło ponad 280 firm polskich i zagranicznych. Uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z najnowszymi trendami ekologicznej uprawy roślin oraz nowoczesnym projektowaniem w terenach zieleni. Wielu uczniów zainteresowały maszyny i urządzenia oraz nowoczesne systemy uprawy stosowane w ogrodnictwie. Na stoiskach szkółek roślin ozdobnych poznaliśmy nowości odmian roślin ozdobnych, krzewów i drzew. Uczniowie mogli zobaczyć praktyczne pokazy cięcia drzew i krzewów ozdobnych oraz podziwiać warsztat pracy mistrzów na pokazach florystycznych.
Wyjazd na Targi Gardenia była okazją poszerzenia wiedzy i umiejętności w zakresie ogrodnictwa i architektury krajobrazu oraz zapoznania się z nowymi trendami stosowanymi w terenach zieleni.
Beata Wyczałkowska
_____________________________________________________________________________________________________
ZAJĘCIA
PRAKTYCZNE
Uczniowie w zawodzie TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU w ramach zajęć praktycznych pielęgnują zieleń, wokół szkoły oraz terenu Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, potrafią wyczarować różne kształty z roślin J.
_____________________________________________________________________________________________________
Święto Niepodległości w ZSCKR
Lututów
,,Naród, który traci pamięć, przestaje istnieć”. Pod takim hasłem odbyły się dnia 10. listopada 2022 r. obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Był to Koncert dla Niepodległej – 104 lata historii Polski, od momentu odzyskania niepodległości 11. listopada 1918 r. do dziś. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny miał wyjątkowy charakter, składał się z dużej ilości nastrojowych pieśni patriotycznych, przeplatanych wierszami oraz komentarzami historycznymi. Wysłuchaliśmy takich utworów jak: „My I Brygada”, „Rota”, „Ułani”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „Mury”, „Kocham wolność” i inne. Idealnym uzupełnieniem całości były filmiki obrazujące wydarzenia historyczne.
Podczas uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”. Nasza szkoła już po raz czwarty brała udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do hymnu.”
Uroczystość przygotowali uczniowie klas IV MTP, I HT, I MTF oraz IV BT pod opieką nauczycieli Agnieszki Zgórskiej, Tomasza Perdka, Barbary Zadka i Renaty Przezak. Oprawę muzyczną koordynował Zbigniew Szczepański. Całość przedstawiła młodzież również na odbywającym się w tym samym dniu spotkaniu z rodzicami. Na zakończenie głos zabrał dyrektor Robert Majchrowicz. Podkreślił znaczenie obchodów Święta Niepodległości. Uroczystość wywołała w nas wzniosłe, piękne emocje. Swoim uczestnictwem i obecnością potwierdziliśmy, że … pamiętamy!
Tomasz Perdek
Renata Przezak
Barbara Zadka
Agnieszka Zgórska
_____________________________________________________________________________________________________
,,Bezinteresowna
pomoc innym ludziom może sprawić, że świat stanie się
lepszym miejscem”
W dniu 25. października przypada ,,Dzień kundelka”. Jest to święto powołane najprawdopodobniej przez nieistniejące już Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka z Warszawy. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie - dzień po dacie wejścia w życie Ustawy (obowiązuje ona od 24. października 1997 r.). Święto powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi. W zeszłym roku szkolnym 2020/2021 w październiku Samorząd Uczniowski przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie przeprowadził akcję związaną z tym dniem. Przez miesiąc cała społeczność szkolna zaangażowała się w zbiórkę karmy dla czworonogów. Niestety pandemia nie pozwoliła na przeprowadzenie akcji do końca. Finał akcji odbył się w piątek 28. października 2022r. W tym dniu naszą szkołę odwiedziły przedstawicielki schroniska dla psów w Wojtyszkach. Panie przywiozły ze sobą dwóch czworonożnych gości Kazika i Bolka. Były to psy przeznaczone do adopcji, ale okrutnie pokrzywdzone przez los, jeden z nich utykał na tylną łapkę, a drugi nie widział na jedno oko. Młodzież od razu znalazła z psiakami bardzo dobry kontakt, a te odwdzięczyły się tym samym. W czasie krótkiej wizyty wolontariuszki schroniska przedstawiły w postaci prezentacji, w jaki sposób człowiek wykorzystywał psy do różnych zadań. Zapoznały nas z funkcjonowaniem schroniska dla psów, procedurami adopcji i możliwością wsparcia czworonogów. Na koniec spotkania przekazaliśmy zebraną wcześniej karmę. Było jej tak dużo, że mieliśmy niemałe problemy z zapakowaniem jej do samochodu. Nasza współpraca ze schroniskiem w Wojtyszkach na dobre została nawiązana na kilka najbliższych lat.
SU przy ZSCKR w Lututowie
tego samego dnia przeprowadził również szkolną akcję
charytatywną - ,,Słodki dzień miesiąca”. Miesiąc
październik dedykowany był szarlotce określony jako ,,Dzień
szarlotki”. Podstawowym i najważniejszym składnikiem
każdego ciasto było jabłko. Słodkości były
przeróżne i w różnych postaciach: tarty
jabłkowe, tartaletki, jabłeczniki itp.
Autorami wypieków byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
Przez cały dzień na sali gimnastycznej można było za
,,przysłowiową” złotówkę nabyć wspomniane
ciasto. Zainteresowanie było tak duże, że już na trzeciej
przerwie akcja dobiegła końca. Zebrane pieniążki
zostały przekazane starszemu małżeństwu w trudnej
sytuacji z naszej najbliższej okolicy. Do akcji przyłączyli
się pracownicy z Urzędu Miejskiego w Lututowie. Oni
również okazali się bardzo szczodrzy w myśl zasad „nie
liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się
z nimi dzielisz”. W miesiącu listopadzie SU
zaplanował ,,słodki dzień miesiąca” jako ,,rogale
Marcińskie”, czyli rogaliki w każdej postaci,
również z przeznaczeniem na cel charytatywny. Ale o tym
już opiszemy w kolejnych relacjach z życia naszej
szkoły.
Renata Przezak – opiekunka SU
_____________________________________________________________________________________________________
Szkolna
jesień z Wojskiem Polskim.
W piątek, 21. października 2022 r., uczniowie klas pierwszej i drugiej branżowej szkoły pierwszego stopnia udali się z wizytą do jednostki wojskowej w Sieradzu, korzystając z Dnia Otwartych Koszar. Wydarzenie zorganizowano z okazji Święta 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia. W ramach obchodów Święta, odbył się apel, podczas którego przyznano nagrody oraz medale wyróżniającym się żołnierzom oraz pracownikom cywilnym. Wśród nich znalazł się absolwent ZSCKR w Lututowie, st. sierż. Michał Kobiela. Został on nagrodzony w uznaniu zasług przełożonych oraz za wybitny dorobek w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Minister Obrony Narodowej przyznał st. sierż. Michałowi Kobieli Medal Za Zasługi Dla Obronności Kraju. Gratulujemy naszemu absolwentowi wyróżnienia oraz życzymy wielu następnych sukcesów na drodze zawodowej.
Natomiast w poniedziałek, 24. października, na terenie ZSCKR w Lututowie uczniowie mogli kontynuować poszerzanie swojej wiedzy o Wojsku Polskim. Na terenie szkoły pokaz sprzętu militarnego, prezentację sprzętu oraz materiałów dochodzeniowych oraz sprzętów taktycznych zaprezentowali przedstawiciele 93. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w Łodzi oraz przedstawiciele Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku. Przedstawiciele Brygady Obrony Terytorialnej, Kpr. Paweł Konieczny, st. szer. Krzysztof Sobieraj, mł. chor. Adam Lewiński oraz por. Krzysztof Hanczka zaprezentowali głównie broń, z której korzystają podczas wykonywania czynności militarnych. Pokazali oraz omówili działanie moździerza, wojskowej lunety obserwacyjnej oraz karabinów. Uczniowie mogli przyjrzeć się sprzętom z bliska oraz przymierzyć strój militarny. Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej, st. szer. Sebastian Jasiak, st. szer. Łukasz Bożymiński oraz por. Piotr Nagórny – zastępca dowódcy Wydziału Żandarmerii Wojskowej, zaprezentowali narzędzia szkoleniowe typu gogle symulujące zachowanie człowieka w stanie po zażyciu alkoholu lub narkotyków. Zaprezentowano również wojskowego quada, tarczę ochronną, broń krótką, kaski i wiele innych sprzętów oraz narzędzi militarnych. Udostępniono również możliwość zwiedzenia wnętrza oraz zobaczenia zawartości samochodu detektywistyczno-dochodzeniowego Żandarmerii Wojskowej. Omówiono różne metody pobierania próbek do analizy na miejscu zbrodni, pobierania odcisków palców osoby zmarłej oraz analizę zebranego materiału podczas procesu dochodzeniowego.
Oprócz tego, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, kpt Dominika Kwaczyńska, przedstawiła uczniom klas trzecich i czwartych prezentację dotyczącą procesu rekrutacyjnego oraz udzieliła wielu praktycznych rad i wskazówek osobom, które rozważają wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego. Pani kapitan poprowadziła rozmowę w sposób bardzo interesujący, utrzymując duże zainteresowanie słuchających przez cały czas prezentacji. Zapewniła również swoją dostępność dla uczniów szkoły, którzy chcieliby zadać więcej pytań w przyszłości.
Dziękujemy przedstawicielom wszystkich oddziałów za przybycie do ZSCKR w Lututowie oraz za bardzo profesjonalne i otwarte podejście do uczniów. Jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcony nam czas oraz cierpliwość i pasję, z jaką przekazywali informacje oraz wskazówki naszym uczniom.
ZSCKR w Lututowie zauważa zainteresowanie swoich uczniów również tematami oraz zawodami pozarolniczymi, wspiera ich aspiracje i marzenia oraz stara się aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniu przez nich najlepszej drogi życiowej zarówno w zawodach rolniczych, jak i pozarolniczych. Jesteśmy dumni widząc dokonania naszych absolwentów w różnych sferach życia zawodowego, wspieramy ich starania, kibicujemy na każdym kroku oraz z radością przyjmujemy informacje o ich sukcesach.
Lidia Łuczak
(zdjęcia
odznaczonego absolwenta ze strony:
_____________________________________________________________________________________________________
SZKOLENIE MECHANIZATORÓW W
ŻARNOWCU
Techniki procedur diagnostycznych maszyn
rolniczych
18. października 2022 roku nauczyciele z branży mechanizacji rolnictwa i agrotroniki Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie w składzie: Kamil Ługowski, Tomasz Perdek, Radosław Modrzejewski, Grzegorz Zadka, Rafał Pastusiak, Tomasz Owczarek, Adam Sola, Bogdan Łuczak, Wojciech Baranowski wzięli udział w szkoleniu pt: Techniki procedur diagnostycznych maszyn rolniczych. Szkolenie odbyło się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu. Szkolenie przeprowadził pan Grzegorz Galand z firmy TEXA POLNAD. Szkolenie w pierwszym etapie miał charakter teoretyczny natomiast po tym etapie nastąpiła część praktyczne. Na części teoretycznej omówione było ogólnie jak wygląda i na czym polega diagnostyka pojazdów i maszyn rolniczych, jakich sprzętu oraz oprogramowania się używa. Omówione zostało jaką diagnostykę możemy przeprowadzić w danych zespołach pojazdów i maszyn rolniczych. Po części teoretycznej obył się test sprawdzający wiadomości. W części praktycznej nauczyciele mogli zobaczyć jak użytkować oprogramowanie i sprzęt do diagnostyki. Diagnostyka zostało przeprowadzona na trzech ciągnikach marek: John Deere, Deutz Fahr, Zetor. Na pokazie zostały pokazane kilka możliwości oprogramowania jak np. Sprawdzenie kompresji silnika.
Tomasz Owczarek
_____________________________________________________________________________________________________
ZBIÓR
KUKURYDZY NA ZIARNO
W
GOSPODARSTWIE SZKOLNYM ZSCKR W LUTUTOWIE
_____________________________________________________________________________________________________
MIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ SZEFA KUCHNI
W ZSCKR w
LUTUTOWIE
Uczniowie
Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie przyłączyli się do obchodów
Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni, które trwały w dniach
od 17. do 21. października 2022 r. Święto to zostało
zainicjowane w 2004 r. przez Billa Gallaghera. Koordynatorem tych
wydarzeń w ZSCKR w Lututowie była nauczycielka
przedmiotów gastronomicznych - Marzena Maciejewska, przy
współpracy nauczycielki, również z branży
gastronomicznej - Ewy Miś i udziale nauczycielki języka
angielskiego Wioletty Czyżak-Pastusiak.
Celem akcji była
integracja środowiska szkolnego, promowanie zawodu kucharza, pokazanie
działań szkoły w środowisku lokalnym, zachęcanie
do zdrowego odżywiania i uatrakcyjnienie zajęć
w szkole.
Planowane wydarzenia
rozłożone były na cały tydzień od 18. do 21. października
2022 roku i objęły:
•
relację
zdjęciową uczniów z miejsca praktyki zawodowej,
•
zajęcia
praktyczne w języku branżowym angielskim,
•
zajęcia
otwarte w pracowni gastronomicznej dla uczniów Szkoły
Podstawowej w Lututowie pod tytułem „Naleśniki na
słono i na słodko,”
•
szkolny
konkurs „Jesień na talerzu”, czyli starcia kulinarne dla
uczniów klas gastronomicznych z wykorzystaniem sezonowych warzyw
i owoców.
Zawód technik
żywienia i usług gastronomicznych został zaprezentowany
w relacji zdjęciowej z praktyk zawodowych naszych
uczniów, odbywających się w restauracji „Chata
Walichnowska”. Młodzież miała okazję tworzyć
wspaniałe dania, poczuć się częścią zespołu
pracowników i mieć satysfakcję z bardzo dobrze
wykonanej pracy.
Aby mieć
większą szansę zatrudnienia na rynku nie tylko krajowym, ale
i europejskim należy znać języki obce. Nasi uczniowie
doskonalili więc swoje umiejętności języka angielskiego,
przygotowując smaczne i zdrowe przekąski w oparciu o receptury
i polecenia, przekazywane przez nauczycielkę języka angielskiego
zawodowego - Wiolettę Czyżak-Pastusiak.
Społeczność
szkolna wraz z nauczycielkami przedmiotów zawodowych branży
gastronomicznej - Marzeną Maciejewską i Ewą Miś,
gościła na zajęciach praktycznych przedstawicieli uczniów
z klas ósmych i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej
w Lututowie – dyrektor Małgorzatę Kipigroch
i pedagog, doradcę zawodowego – Martę Sularz. Podczas
tego spotkania dzieliliśmy się pasją, wiedzą
i doświadczeniem z zaproszonymi gośćmi.
Młodzież wspólnie przygotowała i podała
naleśniki, stosując różne dodatki i techniki
dekoracyjne. Pyszności zostały wykonane w różnych
wariantach: naleśniki w wersji wytrawnej – meksykańskie
w sosie pomidorowym oraz szpinakowe, a także w wersji
słodkiej – z prażonym jabłuszkiem i sosem
waniliowym oraz czekoladowe z białym serem. Spotkanie było
wyjątkowe, być może niektórzy ósmoklasiści
zafascynują się zawodem technik żywienia i usług
gastronomicznych i będą rozwijać swoje pasje w naszej
szkole.
Kolejnym elementem
obchodów Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni był szkolny
konkurs kulinarny „Jesień na talerzu”. Uczniowie z klas
technikum żywienia i usług gastronomicznych przygotowali,
w oparciu o własne receptury, dania z wykorzystaniem
ziemniaków i dyni oraz desery z jabłkiem
i gruszką w tle.
Inspiracje smakowe
i kreatywność w zaprezentowaniu dań oceniane były
i nagradzane przez jury w składzie: pani Katarzyna
Marszałkowska – restauracja „Chata Walichnowska”
(patronat kierunku kształcenia – technik żywienia
i usług gastronomicznych), pan Marek Kapica – SDM w Wieluniu
(patronat nad zawodem technik agrobiznesu) oraz pani Katarzyna
Lasota-Furmańska – RBS w Lututowie.
W wyniku konkursu
trzyosobowe drużyny zdobyły następujące miejsca:
I
miejsce - klasa 4MTP („Karoca Kopciuszka”, „Jesienny
sad”),
II
miejsce - klasa 1PT („Culurgiones
z fetą i dynią”, „Różany deser
w kratkę”),
III
miejsce - klasa 3BTM („Mus z dyni i ziemniaka z dodatkiem
chrupiących grzanek”, „Różane tartaletki”),
IV
miejsce - klasa 2MTP („Kopytka dyniowe z sosem kurkowym oraz
duszoną polędwicą”, „Szarlotka
jabłkowo-gruszkowa z lodami waniliowymi”)
Rywalizacja była bardzo
emocjonująca i pokazała, że mamy wśród
uczniów wiele talentów kulinarnych. Gratulujemy wszystkim
uczestnikom pomysłowości, kreatywności oraz wyszukanego poczucia
smaku.
Uczestnictwo w obchodach
Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni w ZSCKR w Lututowie
pozwoliło uświadomić społeczeństwu, że kucharz to
jeden z niewielu zawodów, których nie będzie
w stanie zastąpić sztuczna inteligencja. Akcja,
w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej
szkoły, miała zasięg ogólnopolski. Cieszymy się,
że zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez Alicję Świczewską-Koss, nauczycielkę
przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej z Zespołu
Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Jako szkoła,
mogliśmy powiększyć zasięg i ideę wydarzenia
objętego patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów
Kuchni i Cukierni na województwo łódzkie.
Marzena
Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Młodzież
ZSCKR w Lututowie na warsztatach polowych w Masłowicach
19.
października 2022 r. uczniowie uczący się w zawodzie
TECHNIK ROLNIK oraz TECHNIK AGROBIZNESU wzięli udział
w warsztatach polowych dotyczących zakładania i prowadzenia
doświadczeń rolniczych w Zakładzie Doświadczalnym
Oceny Odmian w Masłowicach. Warsztaty w bardzo interesujący
sposób prowadziła pani Halina Topór, Zastępca Dyrektora
Oddziału Terenowego SDOO w Sulejowie. Uczniowie dowiedzieli się
jak założyć i prowadzić poletka doświadczalne,
jak eliminować niektóre czynniki doświadczenia.
RZD Masłowice
jest zakładem doświadczalnym podlegającym pod Stację Oceny
Odmian w Sulejowie. Posiada ponad 200 ha ziemi, na której
prowadzi doświadczenia oraz działalność produkcyjną.
Nasi uczniowie zostali zapoznani z szerokim zakresem działań
stacji, poznali bogatą paletę doświadczeń, nie tylko
rolniczych, ale również ogrodniczych. Mieli
możliwość zapoznać się z kolekcją odmian
malin, borówki amerykańskiej, aktinidii, truskawek, papryki czy
pomidorów gruntowych. Dowiedzieli się jak odbywa się
zbiór roślin z małych poletek, jak postępować,
aby nie zanieczyścić zbiorów z poszczególnych
poletek. Kierownik zakładu pan Jan Janik zapoznał ich
z pracą kombajnu używanego do zbioru plonów. Uczniowie
ponadto mieli okazję obserwować pracę w magazynie,
czyszczenie, sortowanie, ważenie plonów. Widzieli jak mozolna jest
praca, która składa się na zalecenia uprawowe, charakterystyki
odmian itp. opracowywane przez stacje doświadczalne. To dzięki tej
pracy, rolnicy mogą uzyskiwać wyższe plony, znają
potencjał genetyczny odmian i wiedzą jak go wykorzystać.
W warsztatach
wzięło udział 23. uczniów pod opieką Barbary Zadka
i Romana Różyckiego. Wyjazd do Masłowic był dla nas
bardzo owocny, poszerzył wiedzę i umiejętności uczniów.
Warsztaty zakończyliśmy omówieniem warunków dalszej
współpracy.
Barbara Zadka
___________________________________________________________________________________________________
W trosce o
jakość wód…
20. października
2022 r. uczniowie uczący się w zawodzie TECHNIK ROLNIK uczestniczyli
w szkoleniu „Ochrona wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi
przez azotany pochodzenia rolniczego”.
Eutrofizacja naszych
wód jest bardzo wysoka, w dużym stopniu przyczynia się do tego
rolnictwo. Rolnicy nawożąc w niewłaściwych terminach zbyt
wysokimi dawkami nawozów naturalnych i azotowych, przyczyniają
się do przeżyźnienia zbiorników wodnych. Skutkuje to
zamieraniem w nich życia. Aby temu zapobiec zobowiązani są
przestrzegać szeregu przepisów dotyczących prawidłowego
sposobu nawożenia roślin.
Staramy się
uczyć młodzież takiego sposobu gospodarowania, aby nie
szkodzić środowisku, stąd pomysł szkolenia. Prowadził
je Bartłomiej Pijewski - starszy specjalista do spraw ekologii i ochrony
środowiska ŁODR w Bratoszewicach. Spotkanie zorganizowała
Barbara Zadka oraz specjalistka do spraw produkcji i ekonomiki wsi ŁODR,
Ewelina Berlińska. Na zakończenie młodzież otrzymała
materiały edukacyjne bardzo przydatne do korzystania z aplikacji internetowych
wykorzystywanych w rolnictwie. Dzięki tego typu szkoleniom uczniowie
poznają zakres działalności Oddziałów Doradztwa
Rolniczego oraz są na bieżąco z przepisami
obowiązującymi rolników. A trzeba zaznaczyć, że zmieniają
się one dość często. Chętnie korzystamy z pomocy
specjalistów ŁODR Bratoszewice, aby nie zagubić się w
meandrach ciągle zmieniających się przepisów.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
Konkurs
szkolny „Jesień na talerzu”
Z
okazji Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni społeczność
kucharska ZS CKR w Lututowie
zaprezentowała swoje umiejętności, biorąc udział w
szkolnym konkursie kulinarnym „ Jesień na talerzu”.
Uczniowie
z klas I, II, III i IV technikum żywienia i usług gastronomicznych
przygotowali w oparciu o własne receptury, dania z wykorzystaniem
ziemniaków i dyni oraz desery z jabłkiem i gruszką w tle.
Inspiracje
smakowe i kreatywność w zaprezentowaniu dań, oceniane były
i nagradzane przez Jury w składzie: Pani Katarzyna Marszałkowska
– restauracja „ Chata
Walichnowska” - patronat kierunku kształcenia – technik
żywienia i usług gastronomicznych, Pan Marek Kapica – SDM w
Wieluniu, Pani Katarzyna Lasota- Furmańska – RBS w Lututowie.
Komisja
konkursowa przyznała następujące miejsca trzyosobowym
drużynom:
I
miejsce, klasa 4MTP - „ Karoca Kopciuszka”, „ Jesienny
sad”
II
miejsce, klasa 1 PT - „Culurgiones z fetą
i dynią”, Różany deser w kratkę”
III
miejsce, klasa 3 BTM - „Mus z dyni i ziemniaka z dodatkiem
chrupiących grzanek”, „ Różane tartaletki”
IV
miejsce, klasa 2MTP - „Kopytka dyniowe z sosem kurkowym oraz duszoną
polędwicą”, „Szarlotka jabłkowo-gruszkowa z lodami
waniliowymi”
Konkurencja
była bardzo emocjonująca i pokazała, że mamy
wśród uczniów wiele talentów kulinarnych.
Gratulujemy
wszystkim uczestnikom pomysłowości, kreatywności oraz dobrego
poczucia smaku.
Marzena
Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Tradycja
i nowoczesność, czyli „Święto Szkoły”
w Zespole
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie
13. października
w ZSCKR w Lututowie odbyła się akademia
łącząca tradycję ludową – dożynki
i Dzień Edukacji Narodowej, podkreślająca znaczenie zawodu
rolnika i nauczyciela dla funkcjonowania naszego społeczeństwa.
Uroczystość,
tradycyjnie rozpoczęła się przemarszem barwnego korowodu
dożynkowego, utworzonego przez uczniów, pracowników
szkoły i zaproszonych gości wokół rynku
w Lututowie.
Tradycyjne
święto naszej szkoły uświetnili swoją
obecnością znamienici goście: Iwona Sandak
– prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu,
Wiesława Lewik – kierownik ARiMR
w Wieruszowie, Tomasz Klimecki – prezes RBS w Lututowie,
Łukasz Kołoszczyk – dyrektor
oddziału ŁODR w Kościerzynie, Ewelina Berlińska
– reprezentująca Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Bratoszewicach, Halina Topór – Zakład
Doświadczalny Oceny Odmian w Masłowicach, Katarzyna
Marszałkowska – dyrektor firmy Chata Walichnowska, Marek Miszczyk
– reprezentujący firmę Agrecol
sp. z o.o., Marcin Klimas – prezes OSP w Lututowie,
Waldemar Gruszka – proboszcz parafii Lututów, dyrektorzy
placówek oświatowych i Miejskiego Ośrodka Kultury
w Lututowie, byli dyrektorzy i inni emerytowani pracownicy
szkoły, rodzice reprezentowani przez Anetę Błaszczyk –
przewodniczącą Rady Rodziców przy ZSCKR w Lututowie.
W części
oficjalnej uroczystości dyrektor Robert Majchrowicz w swoim
wystąpieniu podkreślił rolę tradycji w życiu
naszej społeczności oraz potrzebę sięgania po
współczesną wiedzę i zdobycze techniczne
ułatwiające pracę rolnika. Przypomniał postać patrona
szkoły Alojzego Prospera Biernackiego, podkreślając fakt,
że był pierwszym człowiekiem na naszym terenie, który
zdobywszy rozległą wiedzę rolniczą na zagranicznych
uczelniach, propagował ją w lokalnym środowisku, przez co
zasłużył się dla rozwoju kultury rolnej i stał
się prekursorem oświaty rolniczej na naszych terenach.
Podkreślił znaczenie współpracy z firmami,
zarówno doradczymi, jak i przetwórczymi dla rozwoju naszej
szkoły. Wyróżnił Huberta Kopeć listem gratulacyjnym
za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orki
Jesiennej, odbywającym się pod patronatem MRiRW
i Kamila Ługowskiego – nauczyciela, pod którego
kierunkiem przygotowywał się do rywalizacji. Złożył
życzenia wszystkim pracownikom szkoły i uczniom. Pracownikom
życzył wielu sukcesów i odczuwania satysfakcji
z wykonywanej pracy, a młodzieży sukcesów
w nauce i osiągania wysokich plonów w ich
gospodarstwach, dzięki praktycznemu wykorzystaniu fachowej wiedzy
zdobywanej w szkole. W przemówieniach goście
podkreślali fakt dynamicznego rozwoju naszej szkoły
i niewątpliwe zasługi dyrekcji, jak również
nauczycieli, którzy swoją pasją zachęcają
uczniów do poznawania meandrów zawodu, w którym
się kształcą.
Po
części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru uczniowie czwartych
klas technikum (po gimnazjum) przy wsparciu młodszych koleżanek
i kolegów zaprezentowali wesoły program artystyczny z tradycyjnymi
przyśpiewkami dożynkowymi i elementami odnoszącymi się
do pracy nauczycieli. Program artystyczny został przygotowany pod czujnym
okiem wychowawczyń klas IV: Moniki Smug i Renaty Kucharskiej. Samorząd
Uczniowski pod kierunkiem Renaty Przezak, przy
współpracy z Beatą Wyczałkowską
zadbał o klimatyczną scenografię uroczystości.
Na
zakończenie przyjaciele szkoły i emerytowani pracownicy zostali
obdarowani symbolicznymi upominkami wykonanymi przez młodzież
i nauczycieli według projektu Anny Rudnickiej.
Grażyna
Boryczka
_____________________________________________________________________________________________________
Wycieczka młodzieży ZSCKR
z Lututowa do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego pod
hasłem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”
Z inicjatywy
Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera realizowany jest projekt
„Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Projekt
ten to szereg działań mających na celu poprawę jakości
życia mieszkańców województwa łódzkiego,
ich edukację i rozwój regionu. Skutkiem tych działań
będzie zazielenienie województwa, poprawa estetyki przestrzeni
publicznej, bezpieczeństwa środowiskowego miast oraz wsi. Przyczyni
się to również do rozwoju turystycznego regionu. Jednym
z kluczowych działań projektu jest organizacja wycieczek po
terenie województwa dla uczniów szkół
ponadpodstawowych.
W związku
z powyższym dnia 06.10.2022 r. uczniowie technikum ZSCKR
w Lututowie, głównie w zawodzie technik architektury
krajobrazu, pod opieką dyrektora szkoły Roberta Majchrowicza oraz
nauczycielek Agnieszki Zgórskiej
i Aleksandry Zadka, wzięli udział w bezpłatnej
wycieczce do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
W programie wycieczki był spacer po
parku krajobrazowym, zaczęliśmy go w Lisowicach, gdzie
udaliśmy się na most, pod którym płynie rzeka Warta. Na
lewym zboczu doliny Warty, kilka metrów nad korytem rzeki, na
wschód od mostu i zabudowań Lisowic znajduje się
Kamieniołom Lisowice Wschód, gdzie mogliśmy podziwiać
kamieniołom wapieni z odsłoniętym przekrojem geologicznym
z widocznymi skamieniałościami zwierząt morskich:
jeżowców, gąbek, małży i amonitów
z okresu górnej kredy oraz pasiastymi krzemieniami oraz widocznymi
zjawiskami krasowymi. Obszar Załęczańskiego Parku Krajobrazowego
obfituje również w źródła, które
oglądaliśmy podczas spaceru w Lisowicach.
Zwiedziliśmy
również Rezerwat Węży, w którym
węży nie znaleźliśmy, ale za to znaleźliśmy
piękne grzyby, których było naprawdę bardzo dużo.
Miejscowość Węże leży u stóp kamiennego
ostańca jurajskiego – Góry Zelce
(230 m n.p.m.), na którą się udaliśmy
w następnej kolejności, by chwilę odpocząć,
posilić się przygotowanym przez biuro podróży pysznym
prowiantem oraz nacieszyć się przepięknym krajobrazem Jury
Polskiej. Po drodze mijaliśmy symboliczną mogiłę ułana
II Wojny Światowej Łucjana Pucyka,
następnie minęliśmy Jaskinię Stalagmitową,
Jaskinię Za Kratą, Jaskinię Draba, Jaskinię Małą
oraz Jaskinię Zanokcica. Ostatnią na naszej drodze była Jaskinia
Samsonowicza.
Naszą
ścieżkę dydaktyczną zakończyliśmy odpoczynkiem
nad brzegiem rzeki Warta, gdzie mogliśmy jeszcze przez chwilę pooddychać
świeżym powietrzem i dopytać naszego wspaniałego
przewodnika o interesujące nas zagadnienia i ciekawe miejsca,
które moglibyśmy jeszcze w przyszłości zwiedzić
w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Miejsca
i krajobraz, który zobaczyliśmy zrobił na nas ogromne
wrażenie i na pewno chcielibyśmy tu jeszcze
wrócić…
Agnieszka
Zgórska
_____________________________________________________________________________________________________
ZSCKR
w Lututowie na Mistrzostwa Polski w przeciąganiu liny
8.10.2022 r.
w ZSCKR w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa
Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny.
W rywalizacji uczestniczyło 19 szkół rolniczych
z całej Polski a jedną z nich był Zespół
Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie.
W zawodach
uczestniczyły pięcioosobowe zespoły w kategoriach:
chłopcy, dziewczęta i mix (3 chłopców
i 2 dziewczęta). Zespoły były podzielone na 2 grupy po
6 drużyn, które rywalizowały „każdy z każdym”
a pierwsze i drugie miejsca z grup przechodziły do
rywalizacji o najwyższe podium.
Nasze grupy składały się
z drużyn: chłopców (ZSCKR Bielice, ZSCKR Radom, ZSCKR
Nowosielce, ZSCKR Żarnowiec, ZSCKR Stare Lubiejewo i ZSCKR
Lututów), mix (ZSCKR Stare Lubiejewo, ZSCKR Sichów, ZSCKR
Sypniewo, ZSCKR Powiercie i ZSCKR Lututów) oraz dziewcząt
(ZSCKR Sichów, ZSCKR Bobowicko, ZSCKR Sypniewo, ZSCKR Nadróż i ZSCKR Lututów).
Drużyny chłopców,
dziewcząt i mix z ZSCKR w Lututowie reprezentowali:
chłopcy: Krystian Krawczyk, Sebastian Aleksandrowicz, Bartosz
Wróblewski, Bartłomiej Kowalski, Kacper Pawelec i Jakub Ubych, dziewczęta: Zuzanna Bednarek, Wiktoria Mak,
Amelia Tryka, Natalia Mieszała, Aleksandra Gratka, Wiktoria Kowaleska i Julia Okolewska
oraz mix: Aleksandra Gratka, Zuzanna Bednarek oraz Krystian Krawczyk, Jakub Ubych, Sebastian Aleksandrowicz, Bartosz Wróblewski.
Pomimo zaciętej rywalizacji i ogromnemu duchowi walki oraz
nieprzychylności sędziów, drużynom chłopców,
dziewcząt i mix nie udało się wyjść z grupy
zajmując: chłopcy i mix - trzecie miejsce w grupie oraz
dziewczęta - zajmując piąte miejsce i zakończenie
rywalizację na poziomie grupy. Opiekunami drużyn byli Tomasz
Machała i Elżbieta Okolewska.
„Musisz wierzyć w siebie
wtedy, gdy nikt inny w Ciebie nie wierzy – to czyni Cię
wygranym już od początku” Venys
Williams
Tomasz
Machała
_____________________________________________________________________________________________________
Państwowe
też może być dobre
· W dniu 6. października 2022 roku młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie gościła w Kombinacie Rolnym Kietrz położonym w powiecie głubczyckim w województwie opolskim. Mimo znacznej odległości od naszej szkoły warto było odwiedzić Kombinat Rolny w Kietrzu. Poziom na jakim jest prowadzona produkcja rolna, organizacja i stopień zmechanizowania prac stawiają tą spółkę skarbu państwa na podium nie tylko w skali Polski ale i Europy.
· Kombinat Rolny Kietrz istnieje od 1961 roku (od 1993 roku jako sp. Z o.o.). Obecnie przedsiębiorstwo jest jedną z 41 spółek strategicznych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Gospodaruje na 9200 ha gleb II i III klasy bonitacyjnej i zatrudnia 300 osób. Działalność Kombinatu nie ogranicza się tylko do produkcji towarowej. Prowadzone są prace hodowlane zarówno w odniesieniu do produkcji zwierzęcej, jak i hodowli zbóż. W skład kombinatu oprócz pól i obiektów gospodarczych skupionych wokół Kietrza wchodzi również Stadnina Koni Boguszów położona w województwie małopolskim. W gospodarstwie uprawia się: pszenicę ozimą (plon 100dt/ha), rzepak (45dt/ha), kukurydzę i buraki cukrowe (największy producent w skali UE) oraz kukurydzę na ziarno. Uprawia się również rośliny kiszonkowe aby zapewnić paszę dla ok. 9 tys. sztuk bydła w tym 3800 krów mlecznych.
· Prezes zarządu spółki Mariusz Sikora zapoznał młodzież z historią i teraźniejszością Kombinatu. Duże wrażenie zrobił park maszynowy: ciągniki i maszyny przeznaczone do prac na dużym areale, wyposażone w zaawansowane systemy rolnictwa precyzyjnego. Obejrzeliśmy również bazę magazynową: silosy zbożowe o dużej pojemności oraz linie do czyszczenia i zaprawiania materiału siewnego, którego są dużym producentem. Ostatnim etapem było zwiedzenie obiektu Langowo z bydłem mlecznym. Obora na ok. 1700 szt. jest najnowsza z 3 obór wchodzących w skład Kombinatu. Zapoznaliśmy się z działalnością całego zakładu, ale największe wrażenie zrobił na młodzieży widok dojalni karuzelowej „w akcji”. Podsumowując wizyta w tak nowoczesnym obiekcie pokazuje nam jaki jest obraz współczesnego polskiego rolnictwa.
· W wyjeździe do Kietrza udział wzięło 44 uczniów głównie czwartych klas pod opieką 3 nauczycieli: Grzegorza Zadki, Wojciecha Baranowskiego i Radosława Modrzejewskiego.
Grzegorz Zadka
___________________________________________________________________________________________________
Zajęcia praktyczne
młodzieży uczącej się w zawodzie TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH, tym razem przetwory z dyni, a dokładnie konfitura z dyni i pomarańczy z akcentem imbiru - brzmi super, a jeszcze lepiej smakuje
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie
ZSCKR na pokazach polowych w Wydrzynie
4. października 2022 r. roku uczniowie technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie wraz z opiekunami Grzegorzem Zadką i Wojciechem Baranowskim w ramach zajęć praktycznych wzięli udział w polowych pokazach kombajnu do ziemniaków firmy ROPA. Uczniowie wraz z opiekunami mogli obejrzeć pracę maszyny, mieli również okazję, by porozmawiać z przedstawicielami handlowymi o najciekawszych rozwiązaniach firmy. Pokaz odbył się na polu rolnika Pana Macieja Wojtuniaka w miejscowości Wydrzyn. Nowoczesny kombajn pracował przy wykopkach ziemniaków odmiany Queen Anna o wydajności ok. 50t/ha.
Uczestnictwo w pokazie było dla uczniów ZSCKR kolejnym ciekawym doświadczeniem ze względu na zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu nowoczesnego rolnictwa.
Wojciech Baranowski
Foto: Grzegorz Zadka, Damian Płuska
_____________________________________________________________________________________________________
Nauczyciele ZSCKR na pokazie dronów stosowanych
w rolnictwie
12. września 2022 roku grupa nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie w składzie: Elżbieta Herbik-Wójciak, Kamil Ługowski, Tomasz Perdek, Wojciech Baranowski, Adam Sola, Grzegorz Zadka i Tomasz Owczarek wzięli udział w pokazie dronów rolniczych połączonym z wystawą preparatów na bazie kwasów humusowych. Szkolenie odbyło się na terenie pól należących do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie.
W pokazie brały udział dwie firmy: INNIAGRO oraz FLORAHUMUS. Firma INNIAGRO zaprezentowała obsługę oraz zasadę działania drona do zaaplikowania środków ochrony roślin. Może on być również wykorzystywany do nawożenia oraz siewu. W trakcie pokazu dron wykonywał pracę na polu rzepaku, a następnie na polu kukurydzy o powierzchni 4,5 ha. Na pierwszym polu, po jego zeskanowaniu, dron poruszał się automatycznie, natomiast na polu drugim zaprezentowano ręczne sterowanie dronem. W trakcje całej prezentacji można było zobaczyć obsługę drona, począwszy od uruchomienia, napełnienia go cieczą roboczą do zakończenia pracy. Drugim urządzeniem, zaprezentowanym na polu był robot do aplikacji środków ochrony roślin w sadownictwie. Firma FLORAHUMUS omówiła oraz zaprezentowała swój produkt - naturalny stymulator wzrostu roślin na bazie kwasów humusowych. Od ekspertów firmy dowiedzieliśmy się jak ich produkt pozytywnie wpływa na środowisko naturalne oraz jakie posiada zalety. Zaprezentowali również, jak należy wykonać ciecz roboczą i w jakich dawkach stosuje się ich produkt. Po pokazie każdy z ekspertów odpowiadał na indywidualne pytania uczestników.
Pokaz był bardzo wartościowy, eksperci swoją wiedzą przybliżyli nowe metody siewu, nawożenia, opryskiwania roślin. Użycie drona i robota stanowi element rolnictwa precyzyjnego.
Tomasz Owczarek
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie
ZSCKR na Międzynarodowych Targach POLAGRA w Poznaniu
26.09.2022 roku uczniowie technikum w zawodach: technik
żywienia i usług gastronomicznych i technik agrobiznesu
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
w Lututowie wraz z nauczycielami Marzeną Maciejewską,
Ewą Miś i Tomaszem Owczarkiem odwiedzili wystawy na
Międzynarodowych Targach POLAGRA w Poznaniu. Wydarzenie to jest
jednym z ważniejszych spotkań przedstawicieli branży
gastronomicznej i spożywczej. Polagrze
towarzyszyły jeszcze dwa ważne wydarzenia Targi Smaki Regionów
i Targi Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK.
Nasi
adepci sztuki kulinarnej i przyszli menagerowie mieli okazję
przyjrzeć się zmaganiom najlepszych kucharzy walczących
o Kulinarny Puchar Polski. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły
się także prezentacje rzemiosła mistrzów piekarnictwa.
W pawilonie
handlowym „Smaki Reginów” odwiedziliśmy stoisko SDM
z Wielunia. Uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia
i usług gastronomicznych wykonali na zajęciach praktycznych
deserki z wyśmienitego jogurtu kremowego 9% „Mój
ulubiony”, które posłużyły do degustacji
odwiedzającym stoisko spółdzielni.
Młodzież
szkolna z zaangażowaniem rozmawiała z wystawcami,
oglądała nowoczesne rozwiązania technologiczne, wzbogacała
wiedzę i nawiązywała kontakty branżowe.
Marzena Maciejewska
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie
ZSCKR na Agro-Show Bednary
23. września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie wraz z opiekunami: Moniką Smug, Tomaszem Perdkiem, Adamem Solą, Tomaszem Owczarkiem wzięli udział w największym wydarzeniu rolniczym w Polsce - targach rolniczych Agro SHOW 2022 w Bednarach. Międzynarodowa Wystawa Rolnicza została zorganizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych i trwała trzy dni. Uczniowie wraz z opiekunami mogli obejrzeć maszyny i urządzenia rolnicze oraz porozmawiać z ekspertami i z przedstawicielami handlowymi o najciekawszych eksponatach. W wydarzeniu brało udział ponad 500 wystawców. Wielu uczniów było zainteresowanych urządzeniami stosowanymi w rolnictwie precyzyjnym, jak również technologiami uproszczonej uprawy typu Strip Till. Mogli również zobaczyć wnętrza nowoczesnych ciągników i maszyn samojezdnych, a także przekonać się, jakie wyposażenie jest dostępne. W trakcie wystawy były organizowane pokazy polowe. W tym roku podczas prac polowych zaprezentowano maszyny do oprysku, nawożenia organicznego i wapnowania oraz pojazdy autonomiczne do siewu kukurydzy i do prac uprawowych.
Wyjazd na Bednary to kolejna okazja dla uczniów ZSCKR na zdobycie nowych doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu nowoczesnego rolnictwa.
Tomasz Owczarek
Tomasz Perdek
_____________________________________________________________________________________________________
Szkolenie
wyjazdowe młodzieży ZSCKR w Lututowie do Zakopanego
W ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” na lata 2014-2020 uczniowie technikum Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie w zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu pod opieką wicedyrektor Beaty Góreckiej i Renaty Przezak uczestniczyli w trzydniowym szkoleniu studyjnym. Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność w dniach 20-22.09.2022r. w Zakopanem.
Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w „Pensjonacie u Hani i Jędrka” w Zakopanem odbyło się szkolenie prowadzone przez wykładowcę Alberta Dziurę pt. ,,Zrzeszanie się rolników szansą na dywersyfikację dochodów w gospodarstwie rolnym”. Drugi dzień był dniem wyjazdowym. Zgodnie z tematyką projektu młodzież odwiedziła trzy lokalne podmioty: Stowarzyszenie Rzemieślników Twórców i Producentów Ziemi Obidzkiej, Koło Pszczelarzy oddział w Obidzy i Związek Hodowców Owiec oddział w Obidzy. Uczestnicy po wyczerpującej wspinaczce do wskazanych miejsc i ,,złapaniu oddechu”, serdecznym przyjęciu, wprowadzeniu w tematykę podmiotu gospodarczego, posmakowali regionalnych produktów: plastrów miodu, podpłomyków maczanych w miodzie, tradycyjnych owczych oscypków oraz zapoznali się z twórczością rękodzielniczą tego regionu. Zwieńczeniem dnia było ognisko biesiadne ze śpiewem i tańcami zakończone wspólnym odtańczeniem Belgijki. Ostatniego, już trzeciego dnia, trener szkolenia zapoznał młodzież z Lututowa z wykorzystaniem różnych form wspólnych działań rolników na obszarach wiejskich. Przykłady zagranicznych i krajowych działań rolników na obszarach wiejskich wywołały wśród licznej grupy przyszłych producentów rolnych z centralnej Polski żywą dyskusję.
Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze szkolenie również minęło bardzo szybko i intensywnie. W czasie wolnym od wykładów udało się również, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wjechać kolejką na Gubałówkę i zrobić kilka fantastycznych zdjęć z panoramą Tatr w tle. W rozbudowany program szkolenia udało się wpleść wspólny spacer Krupówkami - najpiękniejszym deptakiem na Podhalu pełnym sklepów z pamiątkami i restauracjami z tradycyjnym jedzeniem. Atrakcją Zakopanego jest również skocznia narciarska Wielka Krokiew, którą zwiedziliśmy ostatniego dnia naszej przygody w stolicy Tatr.
Każdy z obecnych na pewno znalazł tu coś dla siebie, co wykorzysta w swoim przyszłym życiu związanym z produkcją rolniczą i miło spędził czas w gronie rówieśników. Liczymy na dalszą współpracę z organizatorami szkolenia i udział w kolejnym projekcie Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność. Młodzież ZSCKR miała okazję na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych doświadczeń, tym razem w otoczeniu zakopiańskiego krajobrazu, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Renata Przezak
Beata Górecka
_____________________________________________________________________________________________________
Przeciąganie
liny w ZSCKR w Lututowie
W czwartek 22. września 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie już po raz drugi zostały zorganizowanie półfinały Mistrzostw Polski Ministerialnych Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny. Patronat nad tą konkurencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Polski Związek Przeciągania Liny.
Tak prosty sport, który uważany wcześniej za zabawę, ma wielu fanów, zasady i Mistrzostwa Świata odbywające się co dwa lata. Być może trudno w to uwierzyć, ale przeciąganie liny aż pięć razy znajdowało się w programie igrzysk. Marzeniem sympatyków tego sportu jest powrót po 100 latach na olimpiadę. Szansa jest ogromna, bo dziś jest nacisk by pokazywać właśnie dyscypliny, które są szybkie, dynamiczne i przede wszystkim oglądalne.
Przeciąganie liny to niewątpliwie dyscyplina sprawdzającą siłę całego „teamu”. Wygrywa silniejszy, lecz taktyka i technika są równie istotne. Nie chodzi tylko o to, żeby ciągnąć w swoją stronę. Jest w tym wszystkim głębsza filozofia: trzeba „pokombinować”, opracować rozmaite warianty, zagrywki techniczne, strategię. Drużyna używa różnych akcji: ataku, kontrataku, absorpcji ataku przeciwników, trików. Przeciąganie liny jako rozgrywka sportowa przypomina to, z czym mamy do czynienia w sztukach walki. I do takiego sprawdzianu podeszło 6 szkół rolniczych z: Lututowa, Rudnej, Nakła Śląskiego, Sędziejowic, Żarnowca i Bogdańczowic.
Zawody rozpoczął organizator rozgrywek dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie Robert Majchrowicz, który w swoim przemówieniu życzył wszystkim „zdrowej, sportowej rywalizacji, by potraktowali to spotkanie jako dobra zabawę i możliwość integracji międzyszkolnej”. Podziękowania również skierował na ręce dyrektor szkoły podstawowej w Lututowie Małgorzaty Kipigroch, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie rozgrywek na hali sportowej tej szkoły. Dzięki temu nie obawialiśmy się, że pogoda może popsuć nam radość rywalizacji.
Nad porządkiem sportowym czuwał sędzia główny zawodów nauczyciel wychowania fizycznego w ZSCKR w Lututowie Adam Okolewski, a nad sumiennością protokołowania wyników czuwała nauczyciel bibliotekarz ZSCKR Jadwiga Faltyńska-Jarosz.
Zawody rozegrane były w trzech konkurencjach: męskiej, żeńskiej i mieszanej. Z każdej kategorii po dwie drużyny awansowały na mistrzostwa Polski szkół rolniczych, które odbędą się 8. października w Sokołowie Podlaskim.
Całą imprezę przepełniał „duch” sportowej rywalizacji. Rozgrywki były emocjonujące i do końca nie było wiadomo kto wygra w poszczególnych kategoriach.
Po „ciężkich bojach” szkoły uklasyfikowały się następująco:
Kategoria męska:
Kategoria żeńska:
Kategoria mieszana:
Szkołę z Lututowa reprezentowali :
Grupa dziewcząt: Aleksandra Gratka, Wiktoria Kowalewska, Amelia Tryka, Aleksandra Wolniewicz, Zuzanna Bednarek, Wiktoria Mak, Natalia Mieszała, Matylda Dudek.
Grupa chłopców: Sebastian Aleksandrowicz, Bartłomiej Pogodziński, Bartłomiej Wzgarda, Oktawiusz Pietraszewski, Kacper Pawelec, Jakub Ubych, Bartłomiej Wróblewski, Krystian Krawczyk. Grupy zawodników przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięska drużyna z Lututowa puchary.
Na koniec zawodów dyrektor Robert Majchrowicz podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałą rywalizację „fair play” przepełnioną dużą dawką śmiechu. Zaprosił też wszystkich na wspólny ciepły posiłek, który ufundowali Halina i Zygmunt Ślęzak S.C. Mała Gastronomia.
Jeszcze raz gratulujemy drużynom z Lututowa i czekamy na dobry występ na mistrzostwach Polski.
Elżbieta Okolewska
_____________________________________________________________________________________________________
Uczniowie ZSCKR w Lututowie na Dniach
Słonecznika
15.09.2022 r. w Kochanowie koło Głuchowa na poletkach doświadczalnych Firmy Agrii odbyły się Dni Słonecznika. Wzrost zainteresowania uprawą słonecznika zachęcił organizatorów do przybliżenia technologii uprawy tej rośliny rolnikom. Dotychczas uprawa słonecznika w naszym kraju miała marginalne znaczenie. Ostatnie lata przyniosły duży wzrost zainteresowania uprawą słonecznika. Podczas imprezy przedstawiciele firm nasiennych Agrii przedstawili kolekcję odmian słonecznika oraz omówili sposoby uprawy. Ponadto można było obejrzeć maszyny, takich marek jak: Valtra, Fendt, Kverneland, Maschio Gaspardo, Amazone, Vaderstad, a także zobaczyć maszyny służące do zbioru słonecznika (między innymi przystawkę bezrzędową firmy Geringhoff). W Dniach Słonecznika uczestniczyli także uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie wraz z opiekunami Barbarą Zadka i Adamem Sola, którzy dzięki temu mogli zdobyć nowe doświadczenia, poznać najnowsze technologie i poszerzyć swoją wiedzę praktyczną.
Barbara Zadka
_____________________________________________________________________________________________________
Piękne słowa Janusza Korczaka,
że „Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
Nauczyciele pomagają im je
rozwinąć”
stały się hasłem do spotkania absolwentów ZSR w Lututowie ( obecnie ZSCKR w Lututowie ) – rocznik 1992.Obchodzili w tym roku jak zaznaczył w swoim wystąpieniu jeden z uczniów Paweł Okrasa – perłowe gody- 30 lat po maturze.
Spotkanie uczniów z nauczycielami odbyło się 17.09.2022r. w murach naszej szkoły. Uczestniczyli w nim uczniowie 3 klas – Technikum Rolniczego 5-letniego i Technikum Rolniczego 3-letniego oraz ich wychowawcy i nauczyciela. Były słowa podziękowania, radość, łzy, wspomnienia… no i oczywiście impreza przy dobrym jedzeniu i muzyce.
Barbara Kędzia
_____________________________________________________________________________________________________
Wizyta uczniów
ZSCKR w Muzeum Ziemi Wieluńskiej
14. września 2022 roku uczniowie Technikum Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie (klasy I, II, IV ) z opiekunami: Romanem Różyckim i Adamem Solą wzięli udział w prelekcji na temat „Historia, teraźniejszość i przyszłość żubra”.
Wykład został wygłoszony przez prof. dr. hab. Wandę Olech-Piasecką z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.
W związku z profilem naszej szkoły, wydarzenie to było ciekawym wstępem do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej czy pracy zawodowej naszych uczniów. Usłyszeliśmy całą historię żubra, skąd przybył do Europy i dlaczego znalazł w Puszczy Białowieskiej najlepsze siedlisko do swojego życia.
W muzeum prezentowana była wystawa „Żubr – król puszczy”, która ukazuje dzieje żubra w Polsce, jego znaczenie, przyczyny wyginięcia i działania na rzecz jego przywrócenia naturalnemu środowisku.
Roman Różycki
_____________________________________________________________________________________________________
Lekcja z Mistrzem w ZSCKR
w Lututowie
We wtorek 13. września 2022 roku w Zespole Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie odbyła się nietypowa lekcja wychowania fizycznego. Dlaczego? Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w treningu lekkoatletycznym z mistrzem Polski w skoku w dal Andrzejem Kuchem, 19. skoczkiem w historii dyscypliny w Polsce, który podczas krajowego finału przekroczył barierę ośmiu metrów oddając skok na odległość 8,05. Największy sukces odniósł w 2021, zdobywając indywidualnie mistrzostwo kraju podczas Mistrzostw Polski w Poznaniu.
W spotkaniu tym brała udział Iwona Kopeć-Magda wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Handlowych Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, który to objął patronatem finansowym naszego sportowego gościa. To właśnie pani Kopeć wraz z dyrektorem ZSCKR Robertem Majchrowiczem powitała Andrzeja Kucha. Zanim udaliśmy się na aktywne przygotowanie do skoku w dal, uczniowie mieli okazję do wysłuchania i porozmawiania z mistrzem. Sportowiec opowiedział o swojej ścieżce kariery, o sukcesach i porażkach. Jak sam stwierdził sukces sportowy przychodzi tylko dzięki wytrwałości, pomimo porażki i nie pojawia się z dnia na dzień. To, co większość ludzi widzi na pierwszy rzut oka – osiągnięcia, wspaniała kariera– jest wynikiem ciężkiej pracy i wymaga dłuższego czasu, a mierzalne wyniki zawodów, pojedynków decydują o tym, czy zawodnik zasługuje na znalezienie się w gronie najlepszych w swojej dyscyplinie.
Andrzej Kuch przybliżył również uczniom dyscyplinę jaką jest skok w dal, co go urzekło w niej i jak zaczęła się jego przygoda z lekkoatletyką niewątpliwie „królową sportu". Uczestnicy spotkania mieli możliwość dotknięcia trofeów sportowca, m.in. złotego medalu z mistrzostw Polski. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań dotyczących drogi, wielokrotnie bardzo trudnej, jaką przeszedł pan Andrzej, by osiągnąć najwyższe „laury”.
Kolejna część spotkania to specjalistyczny trening i możliwość zmierzenia się na skoczni w dal z mistrzem Polski. Posumowaniem zajęć było wspólne zdjęcie, które będzie niewątpliwie trwałą pamiątką wspaniałego spotkania. Uczniowie podziękowali mistrzowi gromkimi brawami za niezwyczajną lekcje wychowania fizycznego pełną wartościowych przesłań i za okazję spotkania tak pozytywnego człowieka, który swoim uporem pokazał, że można osiągnąć wiele, jeśli tylko się tego pragnie.
Spotkanie z wybitnym sportowcem było niezwykle wartościowe dla uczniów naszej szkoły, swoim doświadczeniem Andrzej Kuch na pewno wielu zmotywował do działania, podsuwając pomysły odnalezienia swoich pasji. Uczniowie łatwo nawiązali kontakt ze znanym sportowcem, bez skrupułów wypytywali lekkoatletę o szczegóły jego kariery i osobistego życia. Uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego dziękują dyrektorowi Robertowi Majchrowiczowi za zaproszenie i możliwość spotkania z tak utytułowanym skoczkiem w dal.
Elżbieta Okolewska
_____________________________________________________________________________________________________
Powitalne
spotkanie uczniów technikum agrobiznesu z Prezesem SDM
w Wieluniu
W dniu 08.09.2022 roku Prezes Zarządu Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu Marek Kapica odwiedził Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie. Wizyta Prezesa jest kontynuacją porozumienia, które ZSCKR podpisał z SDM w maju 2022 roku i na mocy tego porozumienia Spółdzielnia Dostawców Mleka objęła patronatem klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Prezes Marek Kapica złożył życzenia w nowym roku szkolnym i obdarował wszystkich uczniów patronackich klas produktami spółdzielni oraz voucherami do Empiku na kwotę 100,00 zł. Opowiedział również o historii SDM w Wieluniu oraz o perspektywach współpracy z naszą szkołą.
Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu to zakład mleczarski z ponad 80-letnią tradycją, powstały na podwalinach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i wcześniej działającej Okręgowej Mleczarni Spółdzielczej „Wielunianka”. Obecnie jest jednym z większych producentów wyrobów nabiałowych w regionie łódzkim. Mleczarnia posiada własną bazę surowcową. Mleko do przerobu pozyskiwane jest od wielu dostawców z okolicznych powiatów. Sztandarowym produktem firmy jest, dobrze wszystkim znany, twarożek kanapkowo – sernikowy „Mój Ulubiony”. W ofercie SDM posiada także mleko i mleczne napoje fermentowane oraz odtłuszczone mleko w proszku. Wyroby spółdzielni są w pełni naturalne, nie zawierają barwników, aromatów, substancji konserwujących, skrobi, zagęstników i wypełniaczy. W SDM został wdrożony i funkcjonuje system umożliwiający zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności HACCP, system zarządzania jakością ISO 9001 i system zarządzania środowiskiem ISO 14001 wdrożony na kotłowni. Dodatkowo spełnione są wymagania systemu HALAL dla mleka odtłuszczonego w proszku.
Po spotkaniu z uczniami technikum agrobiznesu dyrektor ZSCKR Robert Majchrowicz, wicedyrektor Beata Górecka i kierownik kształcenia praktycznego Elżbieta Herbik-Wójciak prowadzili rozmowy o dalszej współpracy z tak znamienitą Firmą. Prezes Marek Kapica stwierdził, że jest otwarty na różne formy współpracy. W perspektywie mamy też spotkania z pracownikami SDM, którzy w formie prelekcji przedstawią uczniom jak funkcjonuje spółdzielnia.
Współpraca ZSCKR w Lututowie i SDM w Wieluniu ma dobre rokowania i będzie ona niewątpliwie korzyścią dla uczniów naszej szkoły oraz SDM.
Elżbieta Herbik - Wójciak
_____________________________________________________________________________________________________
Weź udział w II ogólnopolskim konkursie
filmowym „Świat się kręci wokół wsi”
Przypominamy! Trwa II ogólnopolski, amatorski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i przyślij nam swój film. Pokaż jak zmienia się polska wieś.
Jak się zgłosić?
Formularze zgłoszenia przyjmujemy do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły znajdziesz na stronie MRiRW oraz na stronach naszych Partnerów: ARiMR i KOWR, w zakładkach: www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi; https://www.gov.pl/web/arimr/wszystkie-aktualnosci; https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/konkurs-filmowy.
Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.
Ta kategoria jest dla Ciebie jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.
Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.
Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.
Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.
Celem konkursu ogłoszonego przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.
Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników.
Serdecznie zachęcamy do
wzięcia udziału w Konkursie! Serdecznie zachęcamy do
wzięcia udziału w Konkursie! Na najlepsze prace czekają nagrody
pieniężne oraz upominki rzeczowe.
List intencyjny Ministra do Dyrektorów Szkół
Rolniczych
List
intencyjny Ministra do Uczniów i Absolwentów Szkół
Rolniczych
_____________________________________________________________________________________________________
Uroczystość
rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 w ZSCKR w Lututowie
Jesień i szkoła to początek nowej przygody, która dokładnie rozpoczyna się co roku 1 września. Za rogiem czeka nieznane. Po długich tegorocznych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Pierwszego września uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, spotkali się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się pod hasłem ,,Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd wiedzy nie uzupełnić”. Tradycyjnie to podniosłe spotkanie rozpoczęła przewodnicząca SU Weronika Goraj wraz z Tobiaszem Napierałą, witając wszystkich zebranych po okresie dwumiesięcznego wypoczynku.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, społeczność szkolna uczciła minutą ciszy śmierć wszystkich poległych podczas II Wojny Światowej. Pamięć o tych, którzy w tamtym okresie bronili honoru Polski i naszych granic nigdy nie ustanie. Ci ludzie, którzy poświęcili swoje marzenia, swoją młodość i często swoje życie wpisali się w karty naszej historii. To nie jedyny akcent związany z obchodami 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w naszej szkole, bowiem 1 września b.r. kierownictwo szkoły wraz z delegacją uczniów i nauczycieli uczestniczyło w powiatowych obchodach na polach krajeńskich.
W dalszej części uroczystości dyrektor Robert Majchrowicz został poproszony o oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Na wstępie swojego przemówienia przywitał nauczycieli, pracowników, rodziców i oczywiście uczniów, życząc wszystkiego, co najlepsze u progu nowego roku szkolnego. Pan dyrektor w kilku słowach podsumował mijający rok szkolny oraz swoją pięcioletnią kadencję. Zapewnił, że ma jeszcze wiele pomysłów i zapału do pracy na rozpoczynającą się właśnie kolejną kadencję na stanowisku dyrektora ZSCKR w Lututowie.
W nowym roku szkolnym w ZSCKR w Lututowie zatrudnienie znalazło 3 nauczycieli: Emilia Kowalczyk – nauczycielka języka polskiego, Katarzyna Lebiedzińska – Surma – nauczycielka języków obcych oraz Tomasz Owczarek – nauczyciel przedmiotów zawodowych w branży mechanizacji rolnictwa. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Przedstawiciele sześciu oddziałów, które w tym roku szkolnym rozpoczną naukę w murach naszej szkoły, złożyli ślubowanie. Słowa roty ślubowania odczytała Lidia Łuczak jako przedstawiciel wychowawców klas pierwszych.
W dalszej części inauguracji roku szkolnego 2022/2023 głos zabrała pani wicedyrektor Beata Górecka, zwracając uwagę na to, by uczniowie od pierwszych dni nauki zabrali się do pracy, aby rozwijali swoje zdolności, pasje i zainteresowania. Podkreśliła, że należy dobrze wystartować, by na mecie na koniec roku szkolnego otrzymać wyróżnienia, nagrody i stypendia np. Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość oficjalnie zakończyli prowadzący życząc ,,pierwszakom” w imieniu społeczności uczniowskiej, by zdobywali wiedzę i umiejętności, zawiązywali nowe przyjaźnie, angażowali się w życie szkoły, godnie ją reprezentowali. Uczniom klas maturalnych zadawalających rezultatów i sił do nauki, a pozostałym uczniom i gronu pedagogicznemu, aby ich praca przynosiła efekty, a uśmiech gościł na ich twarzach.
Renata Przezak
_____________________________________________________________________________________________________