Egzaminy zawodowe w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.

 

Od 10 stycznia w Zespole Szkół Rolniczych trwają egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2018. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Wczoraj uczniowie zmagali się z częścią praktyczną polegającą na opracowaniu projektu – dotyczyło to kwalifikacji:  R.16, R.21, R.22 i M.43.

Natomiast dzisiaj – czyli 11 stycznia odbywa się część pisemna egzaminu, do której na trzech zmianach przystąpi 67 uczniów i słuchaczy kursu kwalifikacyjnego.

 

Za wszystkich zdających trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!!!

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie

na powiatowych zawodach tenisa stołowego

 

 Tenis stołowy jest znakomitym i zdrowym sposobem spędzania czasu. To sport dla każdego, niezależnie od wieku. Jest znakomitym środkiem rozwoju psychofizycznego. Może być uprawiany jako gra rekreacyjna, sport wyczynowy i sport zawodowy. To sport olimpijski i paraolimpijski. Tenis stołowy jest sportem umożliwiającym osiągnięcie sukcesów przez osoby o różnorodnej strukturze sprawności fizycznej, technicznej, taktycznej i psychicznej.

Młodzież Zespołu Szkół Rolniczych podziela te opinie i poświęca swojej ulubionej dyscyplinie dużo czasu. Czworo z naszych uczniów, po wygranych eliminacjach szkolnych, reprezentowało szkołę na zawodach powiatowych. Byli to: Klaudia Michalik, Aleksandra Gwiazda, Kacper Salamon i Paweł Złoty, którzy toczyli zaciętą „walkę” do ostatniego punktu. Drużyna chłopców awansowała na zawody szczebla rejonowego w Zduńskiej Woli.  Serdecznie gratulujemy  naszym reprezentantom i będziemy mocno dopingować w dalszej rywalizacji.

Adam Okolewski

 

________________________________________________________________________________________________

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie znów „wyciągnęli pomocną dłoń”

Każdy gest, nawet najdrobniejszy...

zmienia świat...   czyjś świat...

Nasza Szkoła to miejsce, gdzie młodzież ma szansę na podjęcie wielu  działań na rzecz innych, dzięki takiej możliwości nasi uczniowie wiedzą, że posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.

Po akcji pomocy dla dwójki osieroconych dzieci ze wsi Radoszewice, nasi uczniowie przeprowadzili kolejne przedsięwzięcie. Tym razem zostało ono skierowane do dzieci z Domu Dziecka w Komornikach. W działania te młodzież zaangażowała również pracowników naszej szkoły, którzy mocno wsparli tą akcję i dopingowali swoich uczniów. 

            Dlaczego taka właśnie akcja? Bo za każdym  wychowankiem z Domu Dziecka stoi inna historia, inny życiowy dramat. Czasem to strach i przerażenie, czasem smutek i łzy. Nam trudno uwierzyć, że zdarzają się tacy rodzice, którzy nie chcą swoich dzieci, ale nie wszyscy są nieczuli i źli, wielu z nich się pogubiło się w życiu. Jednak na zawirowaniach dorosłych osób, jak zawsze, cierpią Ci najmniejsi i bezradni. I to właśnie dla tych dzieciaków została skierowana nasza akcja. Wiemy, że to tylko mała kropla w morzu ich potrzeb, ale choć na chwilę mogli zapomnieć o swoim niesprawiedliwym losie i mogliśmy dostrzec uśmiech na tych małych twarzyczkach.

Staraliśmy się, by w naszej paczce znalazły się zabawki, książki, przybory szkolne, ubrania oraz żywność. Dzięki naszemu zaangażowaniu i pomocy sponsorów przygotowaliśmy paczkę o wartości około 3300 zł.

Naszą akcję wsparł pan Tomasz Miłek, który zasponsorował paczkę żywnościową za kwotę 1800 zł oraz dodatkowo nieodpłatnie dowiózł nam ją do Komornik. Do grona sponsorów dołączyła również Piekarnia Z. Obała & CZ. Mielczarek z Lututowa. Nasz dar dostarczyliśmy 20 grudnia 2017 roku, wśród uśmiechniętych dziecięcych buzi nasi uczniowie Angelika Gnych, Agnieszka Parzybut, Bartłomiej Łyga i Kamil Żuberek wraz z  Dyrektorem ZSR w Lututowie Robertem Majchrowiczem i opiekunem Samorządu Uczniowskiego Elżbietą Okolewską odczuli radość pomagania i obdarowywania.

Pomaganie jest trendy. Nasi uczniowie pomagają bo chcą. Nie dla splendoru, zaszczytów, błysku fleszy. Dzięki wolontariatowi mają szansę poznać nowych ludzi, nauczyć się wielu rzeczy – również o sobie samym. Wolontariat często otwiera oczy i jest czasem weryfikacji poglądów i postaw. Daje szansę spojrzenia na swoje własne życie z innej perspektywy, przekonania się, że jakże często niepotrzebnie narzekamy, nie umiemy się cieszyć z tego, co mamy – a zwykle jest z czego

Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia – odkryjmy w sobie radość dzielenia się… Bo to naprawdę ogromna wartość!

 

Elżbieta Okolewska

Zdjęcia Angelika Gnych

 

________________________________________________________________________________________________

 

„Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę” - konkurs w ZSR w Lututowie

18 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie odbył się konkurs adresowany dla młodzieży zainteresowanej problematyką walki o wolność i niepodległość: „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!". Jest to już piąta edycja trzyetapowego konkursu o zasięgu wojewódzkim. W ubiegłorocznej edycji udział w nim wzięło ponad 2000 uczniów z ok. 130 szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego i z roku na rok popularność tego konkursu rośnie. Organizatorami konkursu są: Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Poseł na Sejm RP Robert Telus, Poseł na Sejm RP Waldemar Buda, Senator RP Przemysław Błaszczyk; Senator RP Maciej Łuczak, Marszałek Senatu RP prof. Michał Seweryński. Koordynatorem konkursu jest Dyrektor Biura Poselskiego Piotra Polaka – Dorota Więckowska.

Nasza szkoła gościła Posła na Sejm RP, pana Piotra Polaka, który zaprezentował swoją karierę zawodowo – polityczną oraz przeprowadził krótką „lekcję” wiedzy o społeczeństwie dla uczniów. Wspomniał o JOW–ach, procesie legislacyjnym, o pracach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Sejmie. Zachęcał młodzież do nauki, szczególnie języków obcych. Przedstawił problemy z jakimi boryka się współczesne polskie rolnictwo.

W w/w konkursie w etapie szkolnym wzięło udział 29 uczniów. Najlepsze wyniki uzyskali i zakwalifikowali się do drugiego etapu:

1.       Robert Przybył III klasa Technikum Mechanizacji Rolnictwa,

2.       Łukasz Brożyna III klasa Technikum Mechanizacji Rolnictwa,

3.       Adam Szwagrzak II klasa Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki

4.       Ex aequo Damian Łuczak i Szymon Cieślak III klasa Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Nagrody wręczył Poseł Piotr Polak oraz Dyrektor Biura Poselskiego Piotra Polaka - Dorota Więckowska.

Spotkaniu towarzyszył konkurs na „Najlepszą dekorację stołu Bożonarodzeniowego” zorganizowany przez Annę Rudnicką. Dekoracji stołów dokonali uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu. Wszyscy obecni w sali mieli możliwość podziwiania przepięknie przygotowanych świątecznych zastaw stołowych i oddanie swojego głosu na ich zdaniem „najlepszą dekorację”. Wyniki konkursu poznamy w dniu 22 grudnia 2017 r. podczas szkolnych „Jasełek”.

Jadwiga Faltyńska - Jarosz

 

 

 

 

 

Więcej grafiki znajdziesz tutaj….

 

________________________________________________________________________________________________

 

Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Rolniczych ruszyli z pomocą!

 

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.

 Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi” – Jan Paweł II

 

Kiedy młodzież Zespołu Szkół Rolniczych dowiedziała się o tragedii dwójki dzieci ze wsi Radoszewice w powiecie pajęczański, które w krótkim czasie utraciły oboje rodziców, nie miała wątpliwości komu w tym roku będzie chciała pomóc. W tej traumatycznej sytuacji znalazła się pięcioletnia Marlenka i sześcioletni Michałek. Trzy lata temu zmarła mama, która zmagała się z ogromnym cierpieniem choroby nowotworowej, miała wtedy 35 lat. To była ciężka próba dla dzieci i ich ojca. Po śmierci mamy to właśnie tata stał się ich jedynym oparciem. Pomimo trudu związanego z wychowaniem tak małych dzieci, próbował stworzyć im w miarę możliwości normalny dom. Czasem było ciężko, ale miłości w tym domu dzieci miały pod dostatkiem. Wszystko skończyło się 9 listopada 2017 roku, kiedy nagle tata umiera. I w tym momencie zostają same, muszą zmierzyć się z kolejnym ciosem, który pewnie znów zostawi piętno na ich małym, ale jakże już naznaczonym dramatycznie życiu.  W życiu dziecka może wydarzyć się kilka rzeczy, które będą związane ze smutkiem, trudem czy nawet cierpieniem. Żadna jednak nie może się równać utracie rodziców.

Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akcję zbiórki środków materialnych i rzeczowych by wspomóc te dzieci w tak dramatycznej chwili. Do swojej akcji zaangażowali również swoich nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły oraz instytucje i firmy lokalne w Lututowie. Młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie wie, że wartość pomagania innym jest bezcenna – pomaga potrzebującym rodzinom od kilku lat. Ta działalność wywołuje w nas pozytywne uczucia, że robimy coś pożytecznego, szlachetnego, co spotyka się z aprobatą społeczeństwa. Osoby, które pomagają innym są wrażliwe, empatyczne, potrafią wczuć się w sytuację osoby, której pomagają.

Bezinteresowna pomoc drugiemu to najlepsza forma pokazania swojego człowieczeństwa. Cieszy nas bardzo, że nasza młodzież należy do tej części społeczeństwa, dla której osoby gorzej sytuowane, chore czy postawione w tak tragicznej sytuacji jak dwójka tych bezradnych dzieci, otwiera się na postawę altruistyczną - poświęcenia własnych korzyści na rzecz innych. Nasza akcja nie byłaby tak owocna bez wsparcia społeczności lokalnej, która również włączyła się w pomoc potrzebującym. Partnerami akcji zostali: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie z Prezesem Marianem Fitą, PPHU Majorka – Maria Fita, RTV i AGD Artykuły Ogólnoprzemysłowe Barbara i Zdzisław Kosiara, Sklep Obuwniczy Jadwiga Fita oraz PHU TRANSMAR Mariusz Wrzosek. Bardzo dziękujemy za pomoc, gdyż dzięki naszej wspólnej akcji przygotowaliśmy paczkę o wartości 4 200 zł.

Niestety wiele ludzi w dzisiejszym świecie przyjmuje postawę obojętną w obliczu trudnych sytuacji. Często w sytuacjach zagrożenia nie potrafimy zareagować. Boimy się ponoszenia konsekwencji naszych czynów. Nasza bierność daje przyzwolenie na zło, które dzieje się dookoła nas. Możemy przyjąć taką postawę, jeśli jest zgodna z naszym systemem wartości, sumieniem. Musimy tylko pamiętać, że być może to my będziemy kiedyś potrzebować pomocy. Niech postawa uczniów Zespołu Szkół Rolniczych będzie przykładem, że pomaganie potrzebującym sprawi, że nasze otoczenie stanie się lepsze i bardziej przyjazne.

            Jak cudownie jest obdarowywać przekonali się przedstawiciele uczniów: Agnieszka Parzybut, Kamil Żuberek, Angelika Gnych i Bartłomiej Łyga, którzy wraz z Robertem Majchrowiczem - Dyrektorem ZSR w Lututowie i Elżbietą Okolewską – opiekunką Samorządu Uczniowskiego przekazali paczkę w dniu 12 grudnia 2017 r.

            Dzieci cieszyły się, że Św. Mikołaj w tym roku pamiętał o nich.

A my cieszymy się bardzo, że mogliśmy dać tym dzieciom trochę radości i uśmiechu.

Elżbieta Okolewska

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

 w Zespole Szkół Rolniczych
w Lututowie

 

Spotkanie rozpoczął nauczyciel wychowania fizycznego Adam Okolewski - inicjator turnieju. Zawody te już od lat znajdują się w stałym harmonogramie imprez szkolnych. Organizator powitał wszystkich w sali gimnastycznej oraz wyjaśnił, iż celem turnieju jest popularyzacja tenisa stołowego, integracja młodzieży, aktywne spędzanie czasu oraz wyłonienie drużyny reprezentującej szkołę na zawodach szczebla powiatowego.

W tegorocznym Turnieju Tenisa Stołowego wzięło udział 40. uczniów naszej szkoły.

Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 4 stoły, przy których uczniowie sobie nawzajem sędziowali i wraz z nauczycielami wychowania fizycznego czuwali nad prawidłowym przebiegiem zawodów. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom.

Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play - co bardzo cieszyło organizatorów.

Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Klaudia Michalik, a w następnej kolejności Aleksandra Gwiazda i Paulina Sularz. W kategorii chłopców zwyciężył Kacper Salamon, drugie miejsce zajął Paweł Złoty, a trzecie - Rafał Przezak. Zwycięscy turnieju zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami, które ufundował Samorząd Uczniowski. Nagrody wręczane będą uroczyście przez dyrektora szkoły Roberta Majchrowicza podczas Jasełek Szkolnych w dniu 22 grudnia.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju. Tym samym zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Mamy nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniami.

Adam Okolewski

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

Szymon Cieślak z ZSR w Lututowie stypendystą Prezesa Rady Ministrów

 

W piątek 17 listopada w auli Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość wręczania stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. W gronie wyróżnionych znalazł się Szymon Cieślak  - uczeń III klasy Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.

Szymon, co czułeś odbierając stypendium i co oznacza ono w Twoim życiu?

Odbierając stypendium Prezesa Rady Ministrów przede wszystkim cieszyłem się z faktu otrzymania nagrody. Stypendium jest dla mnie potwierdzeniem tego, że warto się uczyć. Stanowi ono dla mnie zachętę do dalszej pracy. Dało mi również poczucie tego, że jeśli bardzo chce się czegoś chce, to wkładając wiele trudu i zaangażowania, można to osiągnąć.

Stypendium  PRM, które otrzymałeś już po raz drugi, to nie jedyne Twoje wyróżnienie. Opowiedz o innych swoich osiągnięciach. 

To prawda, stypendium otrzymałem już po raz drugi. Ponadto biorę udział w olimpiadach i konkursach, które sprawdzają wiedzę ponadprogramową. Moim największym osiągnięciem jest zajęcie czwartego miejsca w ogólnopolskim konkursie Młody Mechanik na Medal, którego finał odbył się we wrześniu na wystawie sprzętu rolniczego AGRO-SHOW w Bednarach.

W jaki sposób nauka w ZSR w Lututowie wpłynęła na rozwój Twojej osobowości?

Sądzę, że  nauka w Zespole Szkół Rolniczych przyczyniła się do wzbogacenia mojej wiedzy i rozwoju umiejętności. Uważam, że w znacznym stopniu to zasługa nauczycieli, którzy w ciekawy sposób przedstawiają dane zagadnienia, a ponadto są przyjaźni dla uczniów. Dlatego zachęcam uczniów gimnazjum, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o swojej przyszłości, do kontynuowania nauki w ZSR. Zaznaczam jednak, że osiągnięcie sukcesu zależy przede wszystkim od nas samych, od naszego zaangażowania i chęci zdobywania świata.

Czy brałeś bądź będziesz brać udział w szkolnych projektach?

W drugiej klasie wziąłem udział w projekcie: Kompleksowy program podniesienia jakości kształcenia w ZSR w Lututowie. W ramach projektu odbyłem czterotygodniowy, płatny staż w firmie Wielton. Poza tym w ramach projektu uczestniczyłem w kursie operatorów wózków widłowych, który pozwolił mi na zdobycie dodatkowych uprawnień. Myślę, że ten projekt był dobrym sposobem na zdobycie dodatkowej wiedzy praktycznej i podniesienie swoich kwalifikacji. Wiosną 2018, w ramach projektu Erasmus+, w którym nasza szkoła również bierze udział, będę ubiegać się o wyjazd na czterotygodniowe praktyki do Włoch. 

Czy możesz potwierdzić, że wiedza zdobyta podczas stażu okazała się przydatna w zdobyciu stypendium PRM?

Myślę, że wiedza praktyczna zdobyta zarówno podczas stażu jak i zajęć praktycznych w szkole w znacznym wpłynęła nie tylko na osiągnięte przeze mnie wysokie wyniki w szkole, co skutkowało zdobyciem stypendium, lecz także na satysfakcjonujące miejsca w konkursach i olimpiadach.

Wiem, że działasz również w Samorządzie Uczniowskim. Czy działalność w takiej organizacji może mieć wpływ na środowisko lokalne?

Uważam, ze każda taka działalność poprzez organizowane akcje wnosi wiele dobrego zarówno do środowiska szkolnego jak i lokalnego. Obecnie jako SU rozpoczęliśmy współpracę z Domem Dziecka w Komornikach, aby ulżyć niedoli wychowanków tej instytucji. Chcemy również wesprzeć dwoje małych dzieci z powiatu pajęczańskiego, którym trzy lata temu zmarła mama, a w tym miesiącu – tata. Rodziców nie jesteśmy w stanie im zastąpić, ale być może uda nam się sprawić, ze choć na chwile zapomną o swoim trudnym losie. Korzystając z okazji zachęcam wszystkich do pomocy w organizacji tych akcji.

Świetny uczeń, fajny kolega, osoba z pasją, czy tak młody człowiek jak Ty, wyróżniony wieloma tytułami, ma poczucie wyższości wobec rówieśników?

Uważam, że nie. Nie mam poczucia wyższości, tylko dlatego, że udało mi się coś osiągnąć. Ja po prostu lubię robić coś więcej, niż to czego się wymaga, a co może przynieść pozytywne efekty.

Opowiedz nam o swoich zainteresowaniach.

Ważne jest to, aby robić w życiu to co się lubi. Ja interesuję się mechaniką, techniką rolniczą i rolnictwem, dlatego w wolnych chwilach poszerzam wiedzę z tego zakresu. Dlatego wybrałem naukę w technikum mechanizacji rolnictwa, bo tutaj uczę się tego co naprawdę lubię. Ponadto interesuję się muzyką i techniką estradową, gram na kilku instrumentach m.in. na klarnecie i gitarze. Lubię także sport, najbardziej piłkę nożną i biegi.

Wielokrotnie mieliśmy okazje zobaczyć i posłuchać jak grasz na instrumentach. Kiedy znajdujesz czas na rozwój pasji muzycznej?

Myślę, że tak naprawdę najtrudniej było zacząć rozwijać te pasje. Obecnie kiedy mam ochotę i wolny czas, to uczę się czegoś nowego. Grę na instrumentach rozwijam w dużym stopniu będąc członkiem orkiestry, scholii parafialnej oraz biorąc udział w szkolnych akademiach okolicznościowych.

Gdzie nauczyłeś się grać na gitarze?

Jestem typowym „samoukiem”. Ma to pozytywne skutki, bo daje poczucie satysfakcji, że samemu można do czegoś dojść. Dużym ułatwieniem było dla mnie to, że mam muzykalną rodzinę i już wcześniej muzyka nie była mi obca.

Czy masz już sprecyzowane plany dotyczące swojej przyszłości?

Mam wiele planów, które chciałbym stopniowo realizować. Z pewnością po ukończeniu technikum chciałbym podjąć studia, które dalej pozwolą rozwijać mi swoje zainteresowania. Jeśli chodzi o kierunek studiów, to nie jestem jeszcze zdecydowany, bo mam wiele pomysłów. Teraz najważniejsza jest dla mnie matura, do której pilnie, małymi kroczkami się przygotowuję.

Jakich wskazówek udzieliłbyś młodszym kolegom, by osiągnęli sukces?

Należy wiedzieć czego się chce od życia i dążyć do tego, pomimo trudu i przeciwności losu.

Rozmowę przeprowadziła Anna Rudnicka

 

________________________________________________________________________________________________

 

Święta dla Domu dziecka w Komornikach

 

 

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy domy dziecka najbardziej liczą na pomoc ze strony darczyńców.

Przyłącz się do akcji, która sprawi, że na twarzach dzieci zabłyśnie uśmiech. Młodsi i nastoletni mieszkańcy Domu dziecka w Komornikach potrzebują wszystkiego: ubrań, zabawek, książek, przedmiotów codziennego użytku a także jedzenia, w tym mile widziane słodycze. Ucieszą się ze wszystkiego, bo przecież tak niewiele mają.

Pomyśl, czy możesz się z nimi czymś podzielić. Kto może wiedzieć lepiej niż TY, co potrzebują dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Nie bądź obojętny na ich los i spraw, aby chociaż raz w roku poczuły, że świat o nich nie zapomniał a cząstką tego świata możesz być TY.

Dary zbierane będą do 1 grudnia 2017 roku w pokoju Samorządu Uczniowskiego w ZSR.

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

Narodowe Święto Niepodległości w ZSR w Lututowie

 

W dniu 10 listopada na 5 godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie  odbył się uroczysty apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. W nastrój święta już na początku wprowadziła scenografia przygotowana specjalnie na tę okazję: polska flaga wznoszona przez orła wzbijającego się ku górze i  trzy krzyże z datami rozbiorów Polski. Tę piękną i wzruszającą dekorację przygotowali uczniowie II i III klasy Technikum Architektury Krajobrazu pod bacznym okiem pani Beaty Wyczałkowskiej.

Apel rozpoczęła młodzież śpiewając ,,Quo vadis, Domine” Michała Bajora. Dwoje narratorów pokrótce przedstawiło historię Polski od momentu panowania króla Augusta Poniatowskiego, wspominając trzy rozbiory Polski oraz  powstanie listopadowe i styczniowe. Dalsza historia opowiadana przez narratorów dotyczyła  I wojny światowej i utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. Przy tak podniosłym święcie nie mogło zabraknąć wspomnienia biografii Józefa Piłsudzkiego – osoby, która jest symbolem odbudowy państwa polskiego. Józefowi Piłsudzkiemu została poświęcona wystawa książek, zdjęć i publikacji przygotowana przez panią Jadwigę Faltyńską-Jarosz.

Wielkie emocje wzbudzały wykonywane przez uczniów utwory: ,,Rota”, Pierwsza kadrowa”, ,,Boże coś Polskę” ,,My pierwsza brygada”, ,,Warszawianka” czy wreszcie ,,Matczyne ręce”. Akademia została wzbogacona tematycznymi prezentacjami multimedialnymi.

W rolę aktorów wcielili się: Małgorzata Krause, Anna Nowak, Agata Otorowska, Agnieszka Parzybut, Paweł Derdak, Paweł Gruszel, Mateusz Jakóbczak, Paweł Jastrowicz, Marcin Nowak, Grzegorz Owczarek, Hubert Pietrzyk, Łukasz Przydacz i Emil Zimorski. Gościnnie, z wielkim zaangażowaniem oprawę muzyczną zapewnił pan Zbigniew Szczepański. Nad całością przebiegu uroczystości czuwały autorki tego tekstu.

Na zakończenie pan dyrektor Robert Majchrowicz przypomniał młodzieży co to jest patriotyzm i czym on się w dzisiejszych czasach przejawia.

11 listopada delegacja ZSR uczestniczyła w obchodach gminnych w Lututowie na czele z wice-dyrektor Bogusławą Hoffman, której towarzyszyła Elżbieta Herbik - Demkowska, Anna Makarowska, Jolanta Nowak i uczniowie: Marta Piątek, Natalia Spałek, Natalia Zwierzak, Sebastian Łuczak, Radek Przybył, Patryk Szczepański, Dominik Wójcik.

Pan dyrektor Robert Majchrowicz, Wioletta Czyżak-Pastusiak, Rafał Pastusiak i delegacja młodzieży: Aleksandra Kaczmarek, Agnieszka Parzybut, Milena Sularz, Daniel Olczak, Marcin Piaskowski i Hubert Pietrzyk uczestniczyli w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Bolesławcu.

Monika Smug i  Renata Przezak

 

    

 

  

________________________________________________________________________________________________

 

Próbna ewakuacja w ZSR w Lututowie

W dniu 16. listopada 2017 r. w budynkach Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków samodzielnej ewakuacji, prowadzonej przed przybyciem straży pożarnej. W ćwiczeniach udział wzięło łącznie 208 użytkowników obiektu. Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów corocznie przeprowadza się próbną ewakuację w naszej szkole.

Ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem ewakuacji. Nawet pogoda była sprzyjająca naszym zmaganiom. Wszyscy uczniowie i pracownicy powrócili do pracy i nauki po 8 minutach od podania sygnału do ewakuacji. Ewakuacja została przeprowadzona sprawnie, z zachowaniem spokoju i ciszy. Pracownicy i uczniowie są przygotowani do prawidłowej, samodzielnej ewakuacji prowadzonej przed przybyciem straży pożarnej.

 

B. Hoffman

________________________________________________________________________________________________

 

Zespół Szkół Rolniczych z Lututowa w powiatowych Zawodach w Piłce Ręcznej

 

„Nie ma żadnych ograniczeń, poza tymi, które sam sobie wmówisz."  Bruce Lee

 

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie osiągają sukcesy nie tylko w olimpiadach z przedmiotów zawodowych ale również w zawodach sportowych.

 07.11.2017 r. w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie odbył się Turniej Piłki Ręcznej chłopców i dziewcząt. W turnieju brały udział drużyny: LO w Wieruszowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie i Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie.

Drużyna dziewcząt z ZSR w Lututowie zajęła I miejsce wygrywając z LO w Wieruszowie. W zespole dziewcząt grały uczennice: Gwiazda Aleksandra, Otorowska Agata, Skotarska Klaudia, Skotarska Klaudia Ewa, Spałek Natalia, Sularz Paulina, Zwierzak Natalia, Kaczmarek Kinga, Kmieć Aleksandra, Michalik Klaudia, Nowak Anna. Opiekunem drużyny była Elżbieta Okolewska.

W grupie chłopców II miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie wygrywając z LO Wieruszów i porażce z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnym. Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie reprezentowali uczniowie: Łyga Bartek, Derdak Paweł, Konieczny Kacper, Kowalczyk Jakub, Przezak Rafał, Pietrzyk Hubert, Pijanka Dominik, Przybył Robert, Radzikowski Adrian, Salamon Kacper, Preder Kamil, Zimorski Emil z opiekunem Tomaszem Machała.

"

Tomasz Machała

 

________________________________________________________________________________________________

Zielono w Lututowie

Realizacja projektu  w Rynku w Lututowie.

 

Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie jest otwarty na współpracę ze środowiskiem lokalnym. W październiku 2017 r. uczniowie Technikum uczestniczyli przy realizacji, zainicjowanego przez Samorząd Gminy Lututów, projektu: ,,Zieleń jako element współczesnej wsi i jej rola w przestrzeni”. Jego celem było odnowienie przestrzeni publicznej Rynku w Lututowie oraz podkreślenie walorów estetycznych tego miejsca. W ramach projektu uczniowie Technikum w zawodach Technik Architektury Krajobrazu oraz Technik Rolnik, wraz z pracownikami Urzędu Gminy, wykonali nasadzenia roślinnew centrum Lututowa. Posadzono ponad 600 roślin na 8 rabatach wokół rynku. Były to, miedzy innymi, dęby i buki kolumnowe, jałowce, żywotniki i berberysy. Przy doborze roślinności korzystano z wiedzy i doświadczenia autorki niniejszego tekstu. Młodzież wykonywała swoje działania w ramach praktyk zawodowych, wykazując się dużą wiedząi zaangażowaniem, ale i zdobywając nowe doświadczenie. Zakończenie prac związanychz wykonaniem projektu zostało zwieńczone piknikiem, zorganizowanym przez Urząd Gminy, który spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze.

Zespół Szkół Rolniczych niejednokrotnie uczestniczył w realizacji różnych przedsięwzięć, dzięki którym uczniowie zdobywają niezbędne doświadczenie i wiedzę praktyczną w projektowaniu i zakładaniu terenów zieleni. Dzięki takim pracom kształtują się u uczniów postawy proekologiczne, szacunek do otaczającego środowiska oraz wzrastaw nich poczucie estetyki.

Życzymy mieszkańcom Lututowa, aby roślinność, z odnowionych terenów zielonych, bujnie rosła i upiększała nasze codzienne życie.

Beata Wyczałkowska

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

Uczniowie Zespołu  Szkół Rolniczych w Lututowie w finale

XXV Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej, która odbyła się 26 października 2017 r w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Uczestniczyli w niej uczniowie, studenci oraz rolnicy z trzech oddziałów: Bratoszewic, Piotrkowa Trybunalskiego i Kościerzyna, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w I etapie. W II etapie wzięli udział dwaj uczniowie ZSR w Lututowie: Bartłomiej Łyga oraz Marcin Ubych - uczniowie klasy IV Technikum Rolniczego.

W olimpiadzie wiedzy rolniczej wzięło udział około 90 uczestników. Do dwuetapowej części finałowej zakwalifikowało się 30 z nich.  Finał wojewódzki składał się z dwóch części, z testu oraz eliminacji ustnych. Pytania obejmowały następujące zagadnienia: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, zasady dobrej praktyki rolniczej, odnawialne źródła energii, minimalne wymagania wzajemnej zgodności (cross compliance) dla gospodarstw rolnych, fundusze unijne (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020), ekologia i ochrona środowiska na wsi, bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie. Wszyscy uczestnicy finału wykazali się szeroką wiedzą w tym zakresie. Wśród laureatów znalazł się uczeń ZSR w Lututowie – Marcin Ubych, który zajął VIII miejsce.

Poprzez udział w olimpiadzie uczniowie nie tylko sprawdzają swoją wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim ją poszerzają. Tym bardziej, że tematyka wybiega dość znacząco poza program szkolny. Cieszymy się z sukcesów naszego ucznia i życzymy, aby wiedza zdobyta w szkole w przyszłości pomogła mu w realizacji planów życiowych.

Barbara Zadka

 

________________________________________________________________________________________________

 

Uczniowie Technikum w Lututowie na podium

W  Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach 24 października 2017 r. odbył się finał Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska.

Finaliści – rolnicy i uczniowie szkół rolniczych – wyłonieni zostali w eliminacjach, które odbyły się 26  września  2017 r. w oddziałach:  w Piotrkowie Trybunalskim,  Kościerzynie oraz centrali ŁODR w Bratoszewicach. Wśród nich znalazło się czterech uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie. Byli to: Piotr Złoty- uczeń klasy IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Bartłomiej Leśnik, Bartłomiej Łyga oraz Marcin Ubych - uczniowie klasy IV Technikum Rolniczego.

Finał olimpiady składał się z 2 części: testu oraz odpowiedzi ustnych. W pierwszej części finaliści rozwiązywali test składający się z 30 pytań, a w drugiej 10 osób z najlepszymi wynikami z testu udzielało odpowiedzi na pytania problemowe. Uczestnicy odpowiadali na pytania  z następujących dziedzin: ekologiczna produkcja rolnicza, zasady cross-compliance, ochrona środowiska w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem Zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, odnawialne źródła energii oraz programy rolnośrodowiskowe. Tematyka olimpiady wybiegała poza program realizowany na lekcjach. Wszyscy uczestnicy finału wykazali się szeroką wiedzą w tym zakresie. O zwycięstwie decydowała suma punktów z testu oraz z odpowiedzi ustnych. Do finałowej dziesiątki zakwalifikowali się dwaj nasi uczniowie. Po podsumowaniu punktów okazało się, że Bartłomiej Leśnik zajął III, a Bartłomiej Łyga - V  miejsce w klasyfikacji otwartej. W klasyfikacji uczniów szkół rolniczych obaj znaleźli się na podium, odpowiednio na I i III miejscu.  Jest to duży sukces naszych uczniów, gratulujemy im i zachęcamy do dalszego poszerzania wiedzy i umiejętności.   Życzymy aby zdobyta wiedza w przyszłości owocowała  sukcesami zawodowymi.

Barbara Zadka

 

________________________________________________________________________________________________

 „Młoda krew ratuje życie”

8,1 litra krwi - taki jest wynik akcji krwiodawstwa, która odbyła się 26 października 2017r. w naszej szkole.

 Do grona honorowych krwiodawców w tym roku szkolnym dołączyło 10 uczniów. Krew oddawano z przeznaczeniem na absolwenta naszej szkoły, który uległ wypadkowi.

Gratulujemy i dziękujemy WAM !

HONOROWO ODDALI KREW UCZNIOWIE KLAS:

1.       IV TMR

2.       III TMR

3.       IV TAK

4.       III TR

5.       III ZSZ

6.       II TR

Uczniowie mogą wyrobić książeczkę honorowego dawcy po dwukrotnym oddaniu krwi.

 

Opiekun honorowych krwiodawców: B.Drylewska-Mieszała

 

 

________________________________________________________________________________________________

Dzień Edukacji Narodowej oraz Dożynki w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

13 października 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie odbyły się Dożynki Szkolne, które tradycyjnie od wielu lat łączone są z obchodami Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy, który przemaszerował ulicami Lututowa i którego punktem kulminacyjnym była msza św. w kościele parafialnym. Dalsza część obchodów miała miejsce w szkolnej sali gimnastycznej

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Andrzej Żóraw - Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego, Józef Suwara – Wiceprzewodniczący Rady, radni powiatowi: Zygmunt Ślęzak i Jan Nawrocki,  Marian Fita - Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie (absolwent naszej szkoły), Wiesława Lewik – Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie, Marek Pikuła -Wójt Gminy Lututów. Waldemar Gruszka - proboszcz lututowskiej parafii, Aleksandra Kalus - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lututowie, Paweł Grzesiak - Dyrektor do spraw sprzedaży bezpośredniej Polskiego Wydawnictwa Rolniczego oraz, witani gorąco, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

Przedstawiciele starostwa złożyli pracownikom szkoły życzenia z okazji DEN i wręczyli nagrodę Starosty Wieruszowskiego Robertowi Majchrowiczowi za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2016/2017.

Dyrektor ZSR  wręczył listy gratulacyjne uczniom naszej szkoły, którzy już w tym roku szkolnym osiągnęli sukces. Adam Kontowski -zajął I miejsce, Szymon Cieślak – IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie” Młody Mechanik na Medal”. Obaj laureaci są uczniami III kl. Technikum Mechanizacji Rolnictwa.

Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Barbary Drylewskiej-Mieszała, Barbary Zadka i Zbigniewa Szczepańskiego, która nawiązywała  do ciężkiej pracy nauczyciela i rolnika. Zgodnie ze zwyczajem dożynkowym wręczono chleb Gospodarzowi tej uroczystości - dyrektorowi szkoły. Zaproszeni goście obdarowani zostali chlebem i miodem. Wszyscy uczestnicy uroczystości skosztowali kromkę chleba z miodem. Uczestnicy uroczystości byli pod wrażeniem wystroju szkoły. Został on przygotowany przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu pod kierunkiem Anny Rudnickiej. Do organizacji uroczystości przyczynili się także sponsorzy, dzięki nim hasło dożynek „Plon niesiemy plon...” było w pełni zrealizowane. Sponsorami były firmy: Piekarnia Z. Obała & Cz. Mielczarek, Grupa Producentów Owoców "Witamina" oraz firma Zott- Polska.

Obchody Dożynek oraz Święta Edukacji Narodowej to oddanie hołdu trudnej i niedocenianej pracy rolnika i nauczyciela oraz okazja do kultywowania tradycji w naszym regionie.

Barbara Zadka

   

 

    

Więcej grafiki znajdziesz tutaj….

________________________________________________________________________________________________

 

 

26 października 2017r. czwartek od godz. 900-1100

w świetlicy w Schronisku młodzieżowym

odbędzie się akcja  honorowego krwiodawstwa

„Młoda krew ratuje życie”.

 

 

 

Stale potrzebna i ważna jest krew każdej grupy

 

Także Twoja!

Opiekun honorowych krwiodawców

Pedagog szkolny Barbara Drylewska -Mieszała

________________________________________________________________________________________________

 

Młodzi mechanicy z Lututowa najlepsi!

 

 

Podczas targów AGRO SHOW 2017 rozstrzygnięta została V edycja konkursu: „Młody Mechanik na Medal”, zorganizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którego głównym celem jest propagowanie profesjonalnych usług serwisowych i podkreślenie ich znaczenia w działalnościach gospodarczych firm z branży rolniczej. Konkurs przebiegał w II etapach. W  pierwszej części, realizowanej   na platformie internetowej  udział wzięło  240 uczniów. Część  ta polegała  na  rozwiązaniu 3 testów z wiedzy technicznej. Ten etap wyłonił 10 młodych mechaników, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Wśród nich znaleźli się: Szymon Cieślak oraz  Adam Kontowski  uczniowie  klasy III Technikum Mechanizacji  Rolnictwa. W rozgrywce finałowej, która odbyła się 22 września 2017 r. na terenie targów AGRO SHOW w Bednarach, uczniowie zmagali się z pytaniami testowymi obejmującymi wiedzę teoretyczną oraz z umiejętnościami praktycznymi.

Zwycięzcą w kategorii: „Młody Mechanik na Medal” został  uczeń  Zespołu  Szkół Rolniczych w Lututowie Adam Kontowski, który oprócz tytułu najlepszego młodego mechanika, otrzymał nagrodę w kwocie 2500 zł. Wysokie - 4 miejsce zajął  Szymon Cieślak  z niewielką różnicą punktową. Uczniowie wrócili także z nagrodą dla naszej szkoły w wysokości 3000 zł.

Zwycięzcom tegorocznego konkursu gratulujemy rozległej wiedzy specjalistycznej i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim nauczycielom przedmiotów zawodowych za okazane zaangażowanie w przygotowanie uczniów do udziału w tak prestiżowym konkursie.

Tomasz Perdek

 

   

________________________________________________________________________________________________

 

Akcja:  Sprzątanie świata – POLSKA 2017

„Nie ma śmieci- są surowce!”

 

Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie  uczestniczył w kolejnej edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska 2017” pod hasłem : „Nie ma  śmieci – są surowce!”

Teren do uprzątnięcia został uzgodniony  w porozumieniu z Wójtem Gminy Lututów.

W akcji uczestniczyło 127 uczniów i 14 osób dorosłych. Zebrano 32 worki odpadów oraz przyczepą odpadów roślinnych na szkolny kompostownik.

 

Bogusława Hoffman

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

Nowy rok szkolny w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie

Rok wielkich zmian

 

 Już po raz 72 rozpoczyna się nowy rok szkolny w  Zespole Szkół Rolniczych. Budynek szkoły zapełnił się młodymi ludźmi, przed którymi teraz 10 miesięcy wyzwań. Nauka, udział w zawodach sportowych, rozwijanie swoich pasji zawodowych – nastolatkowie będą mieli okazję wykazać się w wielu dziedzinach.

Rok szkolny 2017/2018 to czas wielkich zmian jakie nastąpią w Zespole Szkół Rolniczych. Jedną z nich jest zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Z dniem 31 sierpnia 2017 roku pełnienie tej funkcji zakończyła pani Grażyna Boryczka. Podczas 10-letniego piastowania tego stanowiska pani dyrektor przyczyniła się do rozwoju i odnowienia wizerunku szkoły.

Podczas uroczystej akademii inauguracyjnej, która odbyła się czwartego września, słowa podziękowania do pani dyrektor skierował Starosta Powiatu Wieruszowskiego. Pan Andrzej Szymanek podkreślił ogromny wkład ustępującej pani dyrektor w rozwój jaki w ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonał się w Zespole Szkół Rolniczych.. Słowa wdzięczności za owocną współpracę popłynęły również od pracowników szkoły, przedstawicieli  Rady Rodziców,  oraz uczniów.

Najważniejszymi zadaniami, które stoją przed nowym dyrektorem - panem Robertem Majchrowiczem, będzie przeprowadzenie szkoły przez meandry reformy oświatowej oraz zmiana organu prowadzącego szkołę,  którym z dniem 1-go stycznia 2018 stanie się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pracownicy oraz cała społeczność uczniowska mają nadzieję, że ta zmiana przyniesie korzyści naszej szkole.

Kolejne zmiany zauważalne są w strukturze kształcenia. Po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie technikum będą kształcić się w zawodzie technik agrobiznesu. Została również otwarta Branżowa Szkoła I Stopnia w zawodzie mechanik-operator urządzeń i maszyn rolniczych, która zastąpi dotychczasową Zasadniczą Szkołę Zawodową.

Pracownikom Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie życzymy sukcesów, awansów i satysfakcji z wykonywanej pracy. Uczniom w nowym roku szkolnym życzymy jak najlepszych wyników i wielu sukcesów w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach przedmiotowych. Rodzicom cierpliwości, zadowolenia z dzieci oraz owocnej współpracy ze szkołą.

Elżbieta Okolewska

 

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________

 

 „Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju.”

Albert Schweitzer

W Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie wiecznie jest żywa pamięć o bohaterstwie ludzi września 1939 roku. Jak co roku młodzież wraz z nauczycielami brała udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny Światowej, które odbyły się na polach krajańskich. To tam bohatersko zginęło sześciu żołnierzy, którzy za swój patriotyczny, pełen poświęcenia czyn zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia. Apel poległych oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem ofiar II wojny światowej były głównymi akcentami uroczystości obchodów wybuchu wojny 1939 roku powiatu wieruszowskiego.

Wojna była, jest i będzie koszmarem i okrucieństwem wobec jej bezpośrednich uczestników. Wtedy takie pojęcia jak wolność, prawda, godność, poszanowanie człowieka przez innego człowieka przestały po prostu funkcjonować. II wojna światowa była nie tylko przerażającym wydarzeniem historycznym, ale również przełomem dla współczesnej ludzkości. „Zginęły dziesiątki milionów ludzi; nie sposób zliczyć rannych i zaginionych”.

Dla młodych ludzi, którzy żyją w obecnej spokojnej rzeczywistości straszliwa wojna stała się sposobnością dojrzewania w szkole cierpienia. Młodzi ludzie mają szansę zastanowienia się nad istniejącymi pośród nich podziałami. Mogą odkryć solidarność wspólnego przeznaczenia, która łączy ludzi z każdego narodu w cierpieniu i świadectwie. Trzeba mówić o okrucieństwach wojny, rozwijać u młodych ludzi wartości patriotyczne, by nigdy już w historii ludzkości nie rozpętała się tak tragiczna wojna, która jest światem odwróconego dekalogu.

 

Elżbieta Okolewska

________________________________________________________________________________________________

 

Zespół Szkół Rolniczych na Powiatowych Dożynkach w Walichnowach 2017

W Walichnowach 27 sierpnia br. odbyły się Dożynki Powiatowe. Organizatorami były Gmina Sokolniki i Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

Jak co roku również Zespól Szkół Rolniczych w Lututowie prezentował swoje stoisko dziękując za zebrane plony w swoim gospodarstwie szkolnym. Nauczyciele wraz z obejmującym stanowisko z dniem 1 września Dyrektorem Robertem Majchrowiczem promowali nowe kierunki kształcenia, udzielając informacji na temat szkolnictwa zawodowego. Zapraszamy również na nasze szkolne dożynki, które są okazją do wspólnego kultywowania pięknych tradycji oraz dobrej zabawy.

 

Beata Wyczałkowska

 

  

 

Archiwum w zakładce „AKTUALNOŚCI” …………..